Instalacja nowych kanoników w Miechowie

W sobotę, 18 lutego 2017 r. w Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie odbyły się uroczystości związane z 19 rocznicą ogłoszenia Bazyliki Miechowskiej Kolegiatą i 19 rocznicą uroczystej instalacji Kapituły Kolegiackiej przy Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Tegoroczne świętowanie rozpoczęło tradycyjnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej sprawowane w krużgankach poklasztornych. W samo południe Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Eucharystii, podczas której odbył się obrzęd instalacji nowych kanoników kapituły. Do grona kanoników gremialnych dołączyli: ks. Adam Pawlik - penitencjarz przy bazylice katedralnej w Kielcach, ks. dr Jan Zwierzchowski - proboszcz i dziekan proszowicki. Kanonikami honorowymi zostali: ks. Edward Kuzka - proboszcz w Gołczy, ks. Mieczysław Robak - proboszcz parafii Trójcy Świętej w Koniecpolu oraz ks. Marek Szyba - proboszcz w Stojewsku. Kapituła kolegiacka w Miechowie liczy 12 kanoników gremialnych i około 50 kanoników honorowych. Uroczystości rocznicowe uwieńczyła modlitwa w Kaplicy Grobu Bożego, a następnie spotkanie przy wspólnym stole w zabudowaniach poklasztornych tzw.pustkach.

W Wigilię 1997 r. ówczesny biskup kielecki Kazimierz Ryczan erygował Kapitułę Kolegiacką przy Bazylice Mniejszej w Miechowie, wydając dekret następującej treści: „Prastara świątynia Grobu Bożego w Miechowie swymi początkami sięga roku 1163. Znana jest w Europie jako Sanktuarium Bożego Grobu. Tu bowiem pobożny rycerz Jaksa złożył przywiezioną z Jerozolimy ziemię świętą. Zbudował świątynię i sprowadził zakonników zwanych Bożogrobcami. Do tego Sanktuarium przez wieki pielgrzymowali władcy i uczeni, aby oddać cześć Męce, Śmierci i chwalebnemu Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Ojciec Święty Jan Paweł II, Pielgrzym do Bożego Grobu w Miechowie, w celu podkreślenia znaczenia tego Sanktuarium dla życia religijnego w Polsce i w Kościele Kieleckim oraz większego ożywienia kultu Męki i Śmierci naszego Zbawiciela, w 1996 roku zdobił świątynię Grobu Bożego w Miechowie tytułem Bazyliki Mniejszej Dla ożywienia kultu Grobu Bożego przez bardziej uroczyste sprawowanie tu obrzędów liturgicznych, zgodnie z przepisami kan. 503-510 KPK, niniejszym ustanawiam: Kapitułę Kolegiacką przy Bazylice Mniejszej w Miechowie, która tym samym otrzymuje również tytuł Kolegiaty Miechowskiej. Miechowska Kapituła Kolegiacka kierować się będzie przepisami prawa powszechnego i partykularnego oraz Statutami zatwierdzonymi przez Pasterza Kościoła Kieleckiego. Polecając Bogu w modlitwie Miechowską Kapitułę Kolegiacką, wszystkim Kanonikom tej Kapituły z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa". Dekret wszedł w życie 17 lutego 1998 r.

Zobacz: Relacja na stronie parafialnej

Zobacz: Facebook