„JESTEM” czyli Lednica 2018

W sobotę, 2 czerwca 2018 r. odbyło się XXII OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE MŁODYCH na Polach Lednickich, w którym uczestniczyła m.in. delegacja młodzieży z parafii Miłosierdzia Bożego w Kielcach.

Tegorocznym gościem specjalnym Lednicy był Prezydent RP Andrzej Duda, który wziął udział w oficjalnym otwarciu Spotkania, zaśpiewał wraz ze scholą lednicką oraz siewcami zatańczył pod Rybą wraz z tancerzami i wodzirejem do utworu „Tak, tak Panie”. Prezydent w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę ufundował dla pielgrzymów biało-czerwone flagi.

Zabierając swój głos Prezydent podziękował wszystkim uczestnikom, że przyjeżdżają co roku w to miejsce by się wspólnie modlić, wybierać Chrystusa na swojego Pana oraz, że przyjęli flagi biało-czerwone. - „Cieszę się, że jesteście tu razem. To wy jesteście tym następnym pokoleniem, pokoleniem mojej córki, które będzie dalej budowało naszą Ojczyznę. Pan Bóg z nieba patrzy na was i uśmiecha się. I cieszy się, że jesteście razem. I chcę was zapewnić: cieszy się także Rzeczpospolita" - mówił Prezydent.

Także młodzi z Kielc uczestniczyli w tym spotkaniu. Tegoroczna podróż odbyła się dzięki uprzejmości sióstr ze zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które znalazły dla nas ostatnie miejsca w autokarze. W drogę z Kielc wyruszyliśmy kilka minut po godz. 4.00 rano w sobotę i udaliśmy się w kierunku Katedry w Gnieźnie. Tam uczestniczyliśmy wraz z 1600 osobami w lednickiej jutrzni prowadzonej przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, a następnie udaliśmy się na Pola Lednickie do sektora Przyjaciół Lednicy znajdującego się pod Bramą Rybą, by tańczyć, śpiewać i modlić się razem z innymi młodymi osobami.

Spotkania na Lednicy nigdy nie są nudne. I wszyscy goście zawsze muszą się liczyć z niespodziankami jak i z kapryśną pogodą. Tym razem pogoda była dla uczestników bardzo łaskawa, nie prażyło słońce i co najważniejsze nie padał deszcz, choć wszystkie prognozy zapowiadały obfite opady deszczu i burze z błyskawicami.

Na polach można było skorzystać ze spowiedzi, z osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem znajdującym się w specjalnym namiocie adoracji.

W tegorocznym spotkaniu na Polach Lednickich wzięło udział ponad 80 tyś. pielgrzymów z Polski, Niemiec, Białorusi, Chorwacji, Kenii, Włoch, Libanu i Kanady. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie przejściem przez Bramę – Rybę o północy.

My przechodziliśmy przez Bramę kilka minut po godz. 1.00 w nocy, do Kielc wróciliśmy po godz. 8.00 w niedzielę - zmęczeni, ale napełnieni radością.

Jakub Grzegorzewski