Już 16 tys. zł zebrano na studnię w Sudanie Południowym

Biskupi kieleccy, ok. 20 parafii, gminy oraz tysiące osób prywatnych zbierają makulaturę na budowę studni w Sudanie. Akcja rozrasta się błyskawicznie – w ciągu dwóch miesięcy zebrano 16 tys. zł, co stanowi ok. 30 procent kosztów inwestycji. Budowa studni w Sudanie kosztuje ok. 45 tys. zł. Potrzeba na to 140 ton makulatury. 1 kg makulatury to 75 litrów potencjalnej wody.

„Bp Marian Florczyk pieczołowicie zbiera makulaturę, do bp. Kazimierza Ryczana przekazaliśmy pojemniki kartonowe na makulaturę, prezydent Kielc Wojciech Lubawski mówi, że jest dumny z kielczan. Tempo zbiórki, w porównaniu z podobnymi przeprowadzanymi w innych miastach, jest rzeczywiście bardzo dobre” – opowiada pomysłodawca akcji i jej koordynator – Władysław Burzawa – kielecki radny.

Projekt pod hasłem „Studnie w Sudanie budują kielczanie” polega na społecznej zbiórce makulatury i przekazywaniu funduszy uzyskanych tą drogą - na budowę studni w Sudanie południowym, gdzie prowadzą misję księża salezjanie. Akcja ruszyła 10 marca w największej kieleckiej parafii – św. Józefa Robotnika. W tej parafii została przeprowadzona trzykrotnie, łącznie zebrano 11 ton.

Dotąd zbiórka makulatury została przeprowadzona już w ponad 20 parafiach w obrębie ok. 50 km od Kielc. Makulaturę zbierano m.in. w Wolicy – Tokarni, Pińczowie, Szydłowie, Tumlinie, Chmielniku, Oleśnicy, Miechowie, Morawicy.

„Alumni seminarium co tydzień dostarczają makulaturę, a parafia ojców kapucynów, zlokalizowana w centrum Kielc, pozwoliła na ustawienie kontenera na stałe, do projektu włączyło się także wydawnictwo Jedność” – wyjaśnia Burzawa.

Pod kościoły lub instytucje, które deklarują swój udział w akcji jest podstawiany kontener firmy Stora Enso, do którego można gromadzić makulaturę.

Partnerem przedsięwzięcia jest Towarzystwo Szkoły Katolickiej. Z kolei partnerem strategicznym są Wodociągi Kieleckie, które poprzez przykład Sudanu Południowego chcą promować wiedzę o wartości wody w ekosystemie i działania proekologiczne.

Patronat honorowy nad projektem objął bp Kazimierz Ryczan.

dziar
tekst za: www.ekai.pl