Kaczyn k. Kielc: rozpoczął się ukraińsko - polski turnus kolonijny Caritas

Ok. 40 dzieci ze Lwowa, Drohobycza, Jaworowa oraz grupa z diecezji kieleckiej przebywają na integracyjnym turnusie kolonijnym w leśnym ośrodku w Kaczynie k. Kielc. Turnus, zorganizowany przez Caritas Diecezji Kieleckiej i Fundację Pomost, potrwa do 11 sierpnia.

„Goście z Ukrainy to dzieci pochodzące z rodzin polonijnych, w większości po raz pierwszy przebywające na Kielecczyźnie. Każdy dzień pobytu jest zaplanowany i każdy jest równie ważny” – zapowiada ks. Bogusław Bochenek, kierownik ośrodka w Kaczynie.

W najbliższy piątek, wszystkim chętnym i „będącym w odpowiedniej dyspozycji duchowej”, ksiądz zaproponuje pieszą pielgrzymkę na św. Krzyż, którą sam poprowadzi, idąc ponad 30 km boso. Często towarzyszy księdzu młodzież, także decydując się na zdjęcie obuwia – tak było w przypadku grupy białoruskiej, która przebywała w Kaczynie w lipcu.

Poza tym uczestnicy turnusu każdego dnia zwiedzają najbliższą okolicę i Polskę, m.in. Kraków z Wawelem i Łagiewnikami, Wieliczkę, Jurapark w Bałtowie, Kielce. Organizowane są wyjazdy do aquaparków, na baseny, zawody sportowe, dyskoteki i rajdy. Mają także zapewnioną opiekę duchową: codzienną Mszę św. i wspólną modlitwę. Dzieci codziennie otrzymują 3 posiłki i podwieczorek.

Turnusy polonijne w Kaczynie Caritas kielecka organizuje od ośmiu lat. W tym roku w lipcu skorzystało z nich już ok. stu Białorusinów.

Obecnie ośrodek w Kaczynie prowadzi fundacja „Pomost”, powołana przez Caritas Diecezji Kieleckiej w 2009 roku. Fundacja rozbudowuje i modernizuje ośrodek.

W tym roku Caritas kielecka organizuje kolonie dla 900 dzieci, wypoczywających podczas 12. dwutygodniowych turnusów w: Pogorzelicy Gryfickiej, Karpaczu, Skale i Kaczynie. Dodatkowo odbędzie się obóz młodzieżowy w Złotych Piaskach w Bułgarii.

dziar
tekst za: www.ekai.pl