Kapłani naszej diecezji przeszli przez Bramę Miłosierdzia

Ponad 200 księży uczestniczyło w Pielgrzymce Kapłanów Diecezji Kieleckiej do Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach, która odbyła się 15 października 2016 r. – w Roku Świętym Miłosierdzia.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10.00. Wszystkich zebranych powitał ks. prałat Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Następnie księża odśpiewali Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. Przemysław Moćko – miejscowy wikariusz.

Po zakończeniu Koronki ks. prałat Franciszek Ślusarczyk – kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach wygłosił konferencję pt.: „Kapłan w służbie sprawiedliwości i miłosierdzia Bożego”. Ks. Ślusarczyk omówił pokrótce zagrożenia, jakich może dopuścić się kapłan sprawując Sakrament Pokuty.

Kolejnym punktem kapłańskiej pielgrzymki miało być świadectwo o bł. ks. Giuseppe Puglisi, które miał przekazać arcybiskup Vincenzo Bertolone z Włoch. Niestety z powodu choroby ksiądz arcybiskup nie mógł przybyć do Kielc. W jego zastępstwie świadectwo wygłosił ks. dr Paweł Borto – prefekt WSD w Kielcach.

Po części formacyjno-teoretycznej rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie księża skorzystali także z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

W samo południe – od wejścia przez Bramę Miłosierdzia – rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Obecni także byli: biskup Marian Florczyk i biskup senior Kazimierz Ryczan. Po wejściu do kościoła bp Piotrowski poświęcił pamiątkową tablicę upamiętniającą dzisiejszą pielgrzymkę.  

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego zauważył, że „wszyscy jesteśmy kierowani nie tylko dawnym zwyczajem, ale ze szczerą potrzebą serca pielgrzymujemy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (…). Pielgrzymka w Świętym Roku Miłosierdzia jest obrazem naszej życiowej, ludzkiej i kapłańskiej drogi, drogi świadomej, pełnej niespodzianek i pełnej miłości wiary”.

Biskup zachęcał księży, aby nie bali się prawdy, bo tylko prawda nas wyzwoli. – „Miłosierdzie Boże i tylko ono może nas uzdrowić, przemieniać w naszych ludzkich niedojrzałościach, niewiernościach, czy grzechach kapłańskiego sumienia. Bywa, że kapłaństwo staje się ciepłą kurtynką, nie tylko dla naszych ludzkich upadków, ale staje się nieprzeniknioną zasłoną grzesznego kapłańskiego życia, które już nie wierzy, niech kocha Boga, Kościoła i wiernych. Nie bójcie się prawdy, ale zawsze lękajcie się fałszu i obłudy, próżności i niewierności ponieważ tylko prawda nas wyzwoli” – mówił biskup.

Kielecki ordynariusz pytał księży: - „Czy ja w Chrystusie, Bożym Synu, Najwyższym Kapłanie mam swoje upodobanie? Czy jestem alter Christus?”. Biskup zachęcał, aby iść za Chrystusem. – „Kiedy pójdziemy za Jezusem wtedy obce będą nam jakiekolwiek lęki, zagrożenia, światowe pragnienia, a może czasem zaborcza i nieczysta miłość. Wtedy Ducha Święty nas umocni i pouczy, co i jak mamy czynić! Miłosierna miłość Boże ma kształt Bożego Serca i piękno matczynej miłości”.

W przeżywanym Roku Świętym Miłosierdzia bp Piotrowski stwierdził, że „Jezus po raz kolejny chce nas ogarnąć ciepłym ramieniem swojego miłosierdzia, aby nas ocalić, aby nas przemienić (…). Miłosierdzie naszego Boga jest nieskończone i niezwykłe”.

Na zakończenie Mszy św. słowa wdzięczności wypowiedział ks. dr Andrzej Kaleta – wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, który podziękował księżom biskupom i wszystkim prezbiterom za udział w dorocznej pielgrzymce.

Słowo wypowiedział także ks. prałat Jerzy Ostrowski, który zaprosił wszystkich księży na pielgrzymi poczęstunek do Domu Parafialnego.

Diecezjalną Pielgrzymkę Kapłanów uświetnił swoim śpiewem Chór Studium organistowskiego w Kielcach przygotowany przez prof. Teresę Romańską i ks. Przemysława Moćko, za organami zasiadł Karol Wieczorek.

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kielcach swoje początki datuje na koniec lat 70-tych XX w. Samodzielny ośrodek duszpasterski na Czarnowie erygował dnia 9 lipca 1981 r. bp Stanisław Szymecki, wydzielając go z parafii Św. Krzyża, Niepokalanego Serca NMP i Św. Karola Boromeusza. Pierwszym duszpasterzem i budowniczym nowego kościoła został ks. Stanisław Sztafrowski. Świątynię poświęcił 5 marca 2000 r. prymas Polski kard. Józef Glemp, a 4 listopada 2001 r. bp Kazimierz Ryczan ustanowił Kościół na Czarnowie Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Obecnie parafia liczy ponad 16 tyś mieszkańców.

xmhas

Przeczytaj: Zaproszenie Biskupa Kieleckiego

Zobacz: www.milosierdziekielce.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"