Kazimierza Wielka: 2.000 woreczków z solą dla wiernych

Rozpoczęliśmy nowy rok kościelny, którego hasło brzmi: „Być solą ziemi”. W nawiązaniu do tego hasła duszpasterze Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, w I Niedzielę Adwentu rozdali wiernym uczestniczącym we Mszach św. blisko 2.000 woreczków z solą.

„Do tej inicjatywy zainspirowało nas hasło nowego roku kościelnego. Mamy nadzieję, że ta symboliczna sól będzie wymownym znakiem i ożywi w tym roku nasze życie parafialne. A rok 2013 jest dla nas szczególnym, bo będziemy dziękować za 350 lat naszego kościoła parafialnego” - wyjaśnia ks. kan. Janusz Mularz, proboszcz parafii.

Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. Michał Haśnik, wikariusz kazimierskiej parafii, który przybliżył wszystkim szczegółowe zadania, jakie stawia przed wiernymi Kościół w nowym roku duszpasterskim. Ks. Haśnik zachęcał, aby rozbudzić w sobie ducha apostolskiego m.in. poprzez włączenie się w działalność grup parafialnych.

„Mamy: Być solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Nie możemy więc być biernymi chrześcijanami. Nie możemy się wypalać. Musimy – tak jak sól – przyprawiać wszystko i wszystkich, których na co dzień spotkamy. I żebyśmy o tym zawsze pamiętali, przygotowaliśmy dla was blisko 2.000 woreczków z solą, które są wyłożone przed ołtarzem i które każdy z was dzisiaj otrzyma wychodząc z kościoła, aby w tym nowym roku nikt z nas nie zapomniał, ani na chwilę, że musimy aktywnie działać” – mówił ks. Haśnik.

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej leży w południowej części naszej diecezji. Obecnie liczy blisko 5.000 wiernych. Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej sięgają 1326 r. W 1663 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 znacznie powiększono, zaś dnia 16 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bpa Tomasza Teofila Kulińskiego, Ordynariusza Kieleckiego.

tk
tekst za: www.parafiakazimierza.pl