Kazimierza Wielka dziękowała za 25 lat kapłaństwa ks. Dariusza Gącika

Ponad 50 księży pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego i bp. Mariana Florczyka celebrowało Eucharystię z okazji 25-lecia święceń prezbiteratu ks. kan. Dariusza Gącika – Wikariusza Generalnego naszej diecezji.

Msza św. została odprawiona w środę, 22 czerwca 2016 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej – rodzinnej parafii ks. Jubilata.

Przed Mszą św. Biskup Kielecki dokonał poświęcenia Kaplicy Świętych, która powstała w kazimierskim kościele z okazji przeżywanego Roku Świętego Miłosierdzia i Roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

„Każdy jubileusz obchodzony w tym roku, czy to kapłański, czy małżeński wpisuje się w Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a punktem odniesienia każdego jubileuszu jest Sakrament Chrztu Świętego” – mówił w homilii bp Piotrowski.

Hierarcha wskazał kim są kapłani. „Bóg czyni kapłanów prorokami i pasterzami nowych czasów (…). Kapłan jest szafarzem Słowa Bożego i głosi Dobrą Nowinę (…). Uświęcenie w prawdzie zbliża kapłana do Eucharystii. Bez Eucharystii nie ma Kapłaństwa (…). Niosąc światu Chrystusa Eucharystycznego – kapłan niesie ludziom to, co najpiękniejsze”.

Kielecki ordynariusz przypomniał także pokrótce życiorys ks. Gącika. „Nasz ks. Jubilat pełnił wiele funkcji: posługa wikariuszowska, studia z Prawa Kanonicznego, proboszczowanie i praca w Kurii Diecezjalnej na różnych stanowiskach. Każda z nich była i jest wymagająca, bo wymagająca jest miłość”.

„Dziękujemy Ci ks. Dariuszu, że jesteś sługą Bożego miłosierdzia i kapłanem Kościoła Kieleckiego” – zakończył swoją homilii bp Piotrowski.

W kazimierskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego od maja br. każdego 22 dnia miesiąca odbywają się modlitwy za wst. św. Rity. Po Komunii św. Biskup Kielecki poświęcił przyniesione przez wiernych róże.

Oprawę muzyczną w czasie Mszy św. podjęła orkiestra dęta z Piekar Śląskich pod kierunkiem Klaudiusza Jani.

Ks. Dariusz Gącik urodził się 16 lipca 1966 r. w Krakowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. 15 czerwca 1991 r. przyjął święcenia prezbiteratu przyjął z rąk Biskupa Kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Jadwigi w Kielcach, następnie został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego. Pełnił funkcję notariusza Kurii Diecezjalnej w Kielcach, rzecznika prasowego diecezji kieleckiej. Przez blisko 3 lata był także proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kielcach – Słowiku. Od 1 lutego 2015 r. jest Wikariuszem Generalnym i Moderatorem Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

xmhas

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"