Kazimierza Wielka: Odpust, poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II i kremówki papieskie

O szanowaniu krzyża, miłowaniu swoich najbliższych i zawierzeniu się opiece św. Jana Pawła II mówił w niedzielę, 14 września 2014 r. podczas odpustowej homilii w Kazimierzy Wielkiej ks. kan. dr Andrzej Kaleta – proboszcz parafii Kościelec. Po Sumie Odpustowej ks. prałat Jan Kabziński – delegat Metropolity Krakowskiego, poświęcił pomnik św. Jana Pawła II, który stanął na placu kościelnym.

Na początku wszystkich zebranych powitał ks. kan. Janusz Mularz, proboszcz i dziekan kazimierski, który podziękował wszystkim, którzy ufundowali pomnik św. Jana Pawła II. W Złotej Księdze Ofiarodawców, która powstała specjalnie w związku z budową pomnika jest zapisanych ponad 250 osób, za których duszpasterze modlą się co tydzień w czasie środowej nowenny do MBNP.

W homilii ks. Kaleta zauważył, że ludzie z przyzwyczajenia często zapominają o różnych, ważnych rzeczach. – „Do pewnych rzeczy, do pewnych ludzi można się tak przyzwyczaić, że potem o nich zapominamy (…). Można zapomnieć nawet o miłości do swojej własnej matki” – mówił kaznodzieja.

Kontynuując, kościelecki proboszcz powiedział, że możemy w końcu tak przyzwyczaić się do krzyża Jezusa Chrystusa, że nie będziemy go już dostrzegać i zaczniemy z nim walczyć. – „W naszej diecezji, we Włoszczowie młodzież Zespołu Szkół Zawodowych walczyła o krzyż i zapłaciła za to wielką cenę. Władze PRL-u nie pozwoliły walczącym zdać matury w żadnej szkole”. Ks. Kaleta wspomniał także o walce o krzyż, jaka rozegrała się na Krakowskim Przedmieściu w 2010 r.

Kończąc swoje rozważania kaznodzieja zachęcił, aby spojrzeć na nowopoświęcany dzisiaj pomnik św. Jana Pawła II. – „Papież trzyma w ręku krzyż, na którym się podpiera. Krzyż ma więc niejako wartość fundamentu, na którym można zbudować swoje życie”.

Po Sumie, tradycyjnie odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, po której ks. prałat Jan Kabziński – kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie poświęcił pomnik Papieża Polaka, który stanął na placu kościelnym.

Na zakończenie wszyscy obecni zostali poczęstowani kremówkami papieskimi, których przygotowano 600 sztuk.

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć