Kielce: zakończyła się czterodniowa kwesta na kieleckich cmentarzach

Blisko 770. wolontariuszy kwestowało od 1 do 4 listopada na kieleckich cmentarzach: Starym, Nowym, w Cedzynie, Białogonie i na Piaskach. Wśród kwestujących byli m.in. politycy z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, działacze społeczni, sportowcy, kombatanci i emeryci, aktorzy, dziennikarze, uczniowie.

Stanisław Szrek - szef Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego – od 20 lat organizatora kwesty na kieleckich nekropoliach ocenia, że nieco mniej ludzi odwiedziło kieleckie cmentarze, niż w ubiegłym roku. „W 2011 r. rozdaliśmy 25 tys. pamiątkowych nalepek, w tym roku – 20 tys. Może część osób potraktowała święta weekendowo?” – mówi w rozmowie z KAI.

Za pieniądze wrzucone w tym roku do puszek zostaną wyremontowane niektóre nagrobki powstańców styczniowych, z racji 150. rocznicy wybuchu powstania, zostanie także dokończona renowacja już rozpoczętych obiektów, szczególnie żeliwnych. Część z nich znajduje się ca cmentarzu prawosławnym. „Rusza także akcja pod hasłem: ‘Upadłe krzyże’. Chodzi o kilkadziesiąt grobów zabytkowych, z których wskutek korozji odłamały się bądź odpadły krzyże” – wyjaśnia Szrek.
Dotąd dzięki dorocznym kwestom przeprowadzono renowacje ok. 300 zabytkowych nagrobków, które nie posiadają prawnych opiekunów.

W Kielcach, głównie w obrębie cmentarza Starego (z 1804 r.) zachowało się blisko tysiąc nagrobków sprzed 1939 r., wiele z nich nie posiada prawnych właścicieli – wydarzenia historyczne, głównie wojny i migracje ludności spowodowały odpływ lub wymarcie wielu tutejszych rodzin.
Do najstarszych nagrobków w Kielcach należą: pomniki Józefy Miernickiej, Marianny Pożarskiej, kaplice grobowe Łąckich i Lardellich. Do ciekawszych zalicza się także nagrobki żeliwne w formie tarcz z krzyżem, klasycystyczne postumenty z urną (grobowce rodziny Plewińskich, Marro), kapliczki neogotyckie, np. Zagłoby Smoleńskiego, czy secesyjny nagrobek Myzlów.

dziar
tekst za: www.ekai.pl