Kielczanie budują studnie w Sudanie

Do akcji „Studnie w Sudanie budują kielczanie” przyłączają się parafie, zakłady pracy, szkoły i urzędy. Polega ona na zbiórce makulatury, a dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na finansowanie budowy studni. Projekt rusza w niedzielę 10 marca 2013 r. w największej kieleckiej parafii pw. św. Józefa Robotnika.

„Pod kościół zostanie podstawiony kontener firmy Storaenso, do którego parafianie będą mogli wrzucać makulaturę. 17 marca kontener pojedzie pod kościół w Wolicy-Tokarni, 22 marca – do Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach” – zapowiada pomysłodawca akcji, radny Władysław Burzawa. W realizacji przedsięwzięcia partneruje mu Towarzystwo Szkoły Katolickiej oraz kieleccy księża salezjanie, którzy zajmują się budową studni.

Swój udział w akcji zadeklarowały już także Urząd miasta w Kielcach, Miejski Dom Kultury, Inkubator Przedsiębiorczości, samorządy z Masłowa i Zagnańska, a także kolejne parafie, np. w Morawicy i Dyminach. Wydawnictwo Jedność zobowiązało się do przekazania co najmniej 200 kg makulatury miesięcznie.

Z kolei partnerem strategicznym przedsięwzięcia będą Wodociągi Kieleckie, które poprzez przykład Sudanu chcą promować wiedzę o wartości wody w ekosystemie i działania proekologiczne.

„Budowa studni w Sudanie kosztuje ok. 45 tys. zł. Potrzeba na to 450 ton makulatury. 1 kg makulatury to 75 litrów potencjalnej wody” – tłumaczy Burzawa. Informuje także, że proboszczowie są zainteresowani projektem i wciąż zgłaszają się nowe parafie oraz szkoły, które poprzez akcje będą propagować wiedzę na temat m.in. Afryki, misji, ochrony środowiska.

dziar
tekst za: www.ekai.pl