Kieleccy licealiści tworzą „Świętokrzyskie Credo” w Roku Wiary

Z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Kielcach młodzież z kilku tamtejszych liceów realizuje projekt literacko–reporterski z okazji Roku Wiary. Polega on na przeprowadzeniu wywiadów ze znanymi, żyjącymi wiarą ludźmi regionu i opublikowanie ich w książce pt. „Świętokrzyskie Credo”. Książka ukaże się na zakończenie Roku Wiary.

Licealiści z m.in. liceum nazaretańskiego św. Jadwigi Królowej, liceum katolickiego św. Stanisława Kostki, LO im. Śniadeckich, LO im. Żeromskiego, LO im. Słowackiego - już wcielają się w dziennikarzy i przeprowadzają pierwsze wywiady.

„Młodzi stawiają sobie dziś fundamentalne pytania o sens życia, o wartości, poszukują autorytetów i czytelnych wzorców. Nie zawsze te poszukiwania idą we właściwym kierunku, wielu z nich kontestuje wiarę, Kościół i wartości katolickie. My chcemy pokazać, że w ich najbliższym otoczeniu są ludzie, którzy stawali być może przed podobnymi dylematami, ale swoje życie oparli na Credo i nie rozczarowali się” – wyjaśnia Małgorzata Sołtysiak, prezes kieleckiego KIK.

Pomysłodawcom nie chodzi bynajmniej o „katolików ze świecznika”, chcą raczej ukazać autentyczne przemiany i nawrócenia jako dobre przykłady w Roku Wiary. Ważny dla powstającej książki ma też być element „łączenia pokoleń”.

Koordynatorem literackiego przedsięwzięcia jest nowy kapelan kieleckiego KIK ks. dr Stefan Radziszewski - literaturoznawca, opiekun i reżyser Teatru Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
Obecnie wśród zapisanych ponad 50 członków KIK są m.in. lekarze, nauczyciele, sędziowie, adwokaci, dziennikarze, naukowcy, a nawet biznesmeni. W zdecydowanej większości to mieszkańcy Kielc, których łączy światopogląd katolicki. Obowiązkiem członków jest nie tylko deklaratywny katolicyzm, ale dawanie mu wyrazu swoim życiem, postępowaniem, preferencjami.

Do ostatnich inicjatyw KIK w Kielcach należą: budowa pomnika bp. Czesława Kaczmarka, fundacja tablicy ofiar katastrofy smoleńskiej, stworzenie bazy organizacyjno – członkowskiej dla Społecznego Ruchu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, konferencje naukowe z dziedziny historii, bioetyki, energetyki.

dziar
tekst za: www.ekai.pl