Kielecki „Nazaret” z nowym sztandarem

„Kochaj Boga Służ Ojczyźnie” – takie hasło widnieje na nowym sztandarze Liceum Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach. To zarazem pierwsze słowa refrenu hymnu szkoły, odśpiewanego podczas uroczystości nadania tego sztandaru. Odbyła się ona 1 września 2020 r. w Bazylice Katedralnej w Kielcach, w ramach rozpoczęcia roku szkolnego.

Zebranych powitała s. Natalia Białek, dyrektor szkoły. Podziękowała społeczności szkolnej za pomoc w przygotowaniu i ufundowaniu sztandaru. – Sztandar towarzyszy nam przy najważniejszych uroczystościach szkolnych, reprezentuje nas także na uroczystościach miejskich. Dziś rodzice przekażą go najstarszym uczniom, czyli przedstawicielom klas maturalnych, później będzie on przechodził w ręce kolejnych roczników – powiedziała.

Mszy św. przewodniczył i poświęcenia sztandaru dokonał ks. prałat dr Andrzej Kaszycki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, pierwszy prefekt Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek. Koncelebrował ją obecny duszpasterz szkoły, ks. dr hab. Stefan Radziszewski.

W homilii celebrans podkreślał, że należy budować swoje życie na mocnym fundamencie miłości i prawdy. Jako wzór takiej postawy przedstawił świętą Jadwigę, patronkę szkoły. Mówił też o znaczeniu sztandaru w życiu społeczności.

– Sztandar jest zewnętrznym znakiem, reprezentującym całą społeczność szkolną, zarówno dyrekcję, grono pedagogiczne, uczniów jak i rodziców. Kiedy go poświęcamy, prosimy Boga o błogosławieństwo, ale też zgadzamy się, że chcemy swoim życiem reprezentować wartości ewangeliczne – powiedział.

Zaprosił też wszystkich do swojego kościoła parafialnego, wskazując na wspólną patronkę. – Ten kościół na Osiedlu Świętokrzyskim, który widać ze wszech stron jest waszym kościołem patronalnym. Tam macie zawsze otwarte drzwi – podkreślił.

Po homilii sztandar poświęcono, a następnie przedstawiciele rodziców przekazali go pocztowi sztandarowemu uczniów.

– Jest to dla mnie ogromny zaszczyt – mówi Michał Pękowski, który jako pierwszy uczeń trzymał nowy sztandar. – Jest dość ciężki, ale utrzymanie go i wykonywanie chwytów to wykonalne zadanie, nie miałem z tym większych trudności – dodaje.

– Byłam już co prawda wcześniej w poczcie sztandarowym, jednak możliwość przyjęcia nowego sztandaru to niezwykłe uczucie – wtóruje mu Katarzyna Urbańska, stojąca z nim w poczcie.

Na awersie sztandaru znajduje się Orzeł Biały oraz hasło „Kochaj Boga, Służ Ojczyźnie”, natomiast na rewersie – wizerunek św. Jadwigi Królowej i nazwa szkoły. Zmiana sztandaru wiązała się z reformą systemu szkolnictwa.

– Na poprzednim sztandarze w nazwie szkoły było gimnazjum i liceum. Gimnazja zostały zlikwidowane, a w budynku przy ul. Słowackiego mieści się obecnie tylko liceum, stąd potrzeba nowego sztandaru – tłumaczy siostra Natalia Białek, dyrektor szkoły.

Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek od lat zajmuje pierwsze miejsce w województwie w rankingach czasopisma Perspektywy na najlepsze liceum, natomiast w ostatnim rankingu ogólnopolskim osiągnął szóste miejsce. Uczniowie co roku zdobywają tytuły laureatów w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach. Przyznawane są też im nagrody „Talenty Świętokrzyskie” oraz „Nadzieje Kielc”.

Wojciech Dudkowski

>> Galeria zdjęć