Kieleckie obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Msza św. w kościele garnizonowym, rekonstrukcja historyczna ostatnich dni przed wybuchem powstania w stolicy, apel poległych i znicze na Skwerze Szarych Szeregów – tak kielczanie uczcili 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mszy św. w kościele Garnizonowym przewodniczył ks. płk Adam Prus – proboszcz parafii garnizonowej Matki Boskiej Królowej Polski. W homilii przypomniał genezę wybuchu Powstania, które nazwał „szkołą patriotyzmu”. We Mszy wzięli udział m.in. starosta kielecki – Zdzisław Wrzałka, wiceprzewodnicząca rady powiatu – Renata Janik, przewodniczący Rady Miasta – Tomasz Bogucki, kombatanci różnych formacji, policja, harcerze.

Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod pomnik przy Skwerze Szarych Szeregów, gdzie odbył się apel poległych, odegrano hymn państwowy, złożono kwiaty, zapalono znicze.

Przemawiając senator PiS - Krzysztof Słoń zauważył, że pamięć współczesnych „musi się wyrażać w nauce historii” – pełnej, nie okrojonej oraz w rozwoju nowoczesnych placówek muzealnych. Dr Tomasz Domański, historyk z kieleckiej Delegatury IPN, przedstawił kulisy powstańczego zrywu.

Ostatnie dni lipca 1944 r. w stolicy odtworzyła grupa ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” – kostiumowemu widowisku przyglądało się kilkuset kielczan.
Przebieg uroczystości uświetniła Miejska Orkiestra Dęta oraz formacje harcerskie. O godz. 17.00 na czas 1 minuty zostały włączone syreny alarmowe.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00, aby podjąć walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu. Działania zbrojne w Warszawie zorganizowały i prowadziły oddziały Armii Krajowej w ramach planu „Burza”. Powstanie walczyło 63 dni.

Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tysięcy zabitych i 7 tysięcy zaginionych, 25 tysięcy rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.

Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tysięcy zabitych, 6 tysięcy zaginionych, 9 tysięcy rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.

Na odsiecz walczącej Warszawie wyruszyły z ziemi świętokrzyskiej pułki piechoty legionów Armii Krajowej: II, IV, XXVII.

dziar
tekst za: www.ekai.pl