Kilka tysięcy osób na Odpuście Loretańskim w Piotrkowicach

Kilka tysięcy osób, w tym kawalerzyści i ponad 20 grup pielgrzymkowych wzięło dzisiaj udział w głównym obchodach w ramach trwającego trzy dni odpustu w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach na Kielecczyźnie. Uroczystości rozpoczęły się w piątek 7 września, potrwają do niedzieli.

Sumie odpustowej przewodniczył dzisiaj o. Piotr Nyk OCD – radny Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. „Od wieków przychodzimy tutaj, do Piotrkowic, do Matki Loretańskiej – do Domu z Nazaretu, bo nigdzie indziej nie będziemy się czuli tak bezpieczni, jak w domu Matki i Jej Syna” – mówił w homilii. Sanktuarium, od wieków nawiedzane przez rzesze pielgrzymów, określił jako „miejsce duchowego wypoczynku, w którym nabieramy sił do pracy i życiowych zadań”. Zachęcił także do włączania się w dzieło fundacji Ogrodu Różańcowego – pierwsza z 20. terenowych kaplic została poświęcona dzisiaj podczas odpustu.

Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, rzesze ludzi przystępowały do sakramentu pokuty. Poświęcono także 24 wieńce dożynkowe.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, m.in. z Kielc, Chmielnika, Pińczowa, Pierzchnicy, reaktywowany w Lubani oddział kawalerzystów, który przybył - wraz z kapelanem, na koniach, Rycerze Kolumba, kapela z Imielna, strażacy, koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe, szkoły z gminy Chmielnik. Zorganizowane grupy parafialne przybyły m.in. z Gnojna, Kij, Imielna, Lisowa, Sędziejowic.

Uroczystości w Piotrkowicach trwają od 7 do 9 września. Codziennie dla pielgrzymów jest odprawianych kilka Mszy św., Godzinki, Apele jasnogórskie, modlitwa różańcowa. W piątek 7 września – wystąpił z koncertem Chór Parafii Prawosławnej z Kielc.

Natomiast trzeci dzień obchodów - niedziela 9 września będzie miała charakter dziękczynny, przewidziano też m.in. błogosławienie dzieci i osób starszych.

Historię sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach zapoczątkowało przeniesienie figury Matki Bożej z 1400 r. z dawnego kościoła farnego św. Stanisława (obecnie jest to kaplica cmentarna) do drewnianej kaplicy Zwiastowania NMP, co odbyło się 15 sierpnia 1638 roku. W kaplicy umieszczono również maleńką statuetkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, wykopaną przez rolnika na gruncie plebańskim i powszechnie czczoną.

XVII wiek to ogromny napływ pielgrzymów, którzy tutaj odzyskiwali zdrowie. Marcin i Zofia Rokszyccy, kasztelanowie połanieccy, jako wotum za dar życia wybudowali w Piotrkowicach murowany, istniejący do dzisiaj kościół, którego budowę ukończono w 1652 r. Do sanktuarium przybyła specjalna komisja, z biskupem krakowskim Marcinem Szyszkowskim, aby zbadać wiarygodność świadectw. Hyacynt Pruszcz, historyk z XVII w. podaje, iż „wielkiej łaski Pańskiej” doznał wówczas sam biskup.

Na osi nawy dzisiejszego kościoła od strony zachodniej, wznosi się późnobarokowa ośmioboczna kaplica, a w niej Domek Loretański na wzór włoskiego Loreto. Kaplicę ufundowały okoliczne rody Krasińskich i Tarnowskich. We wnęce ściany zachodniej została umieszczona łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.

Największym wydarzeniem w historii piotrkowickiego sanktuarium była koronacja cudownej figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów, w obecności ok. stu tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.

dziar
tekst za:  www.ekai.pl