Klerycy rozpoczęli kolejny rok formacji

Blisko 70 kleryków, w tym 14 na pierwszym roku, rozpoczęło zajęcia w najstarszej uczelni regionu – w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego jest zaplanowana na 23 października.

Ks. dr Grzegorz Kaliszewski – nowy rektor WSD - jest zadowolony z naboru na pierwszy rok. W ubiegłym roku studia na pierwszym roku WSD zaczynało zaledwie 8 kleryków.

Wśród 14 osób przyjętych na I rok dwie to osoby z Kielc, reszta - z diecezji. W trosce o powołania seminarium kieleckie planuje kontynuację akcji powołaniowych. Już na 12–14 października jest zaplanowana trzecia edycja cieszącego się ogromną popularnością projektu powołaniowego „Kleryk to… Zostań nim na weekend i zobacz sam”. Uczestnicy wezmą udział w typowym codziennym życiu kleryckim w murach seminarium.

Natomiast uroczysta inauguracja roku akademickiego 2012/2013 odbędzie się 23 października. Rozpocznie ją Msza św. w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana. Wykład inauguracyjny w Auli bp. Czesława Kaczmarka wygłosi prezydent Kielc Wojciech Lubawski nt.: „Kielce – stolica regionu europejskiego”.

Wyższe Seminarium Duchowne to najstarsza uczelnia w Kielcach. Zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego w 1726 r. Seminarium od 2009 r. afiliowane jest przy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Studia trwają 6 lat. Realizowany jest program filozoficzno–teologiczny ustalony we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Na co dzień do dyspozycji seminarzystów jest odnowiony gmach seminarium, seminaryjny kościół Trójcy Świętej, 2 kaplice kleryckie: św. Kazimierza i św. Stanisława Kostki w obrębie seminarium, dobrze wyposażona biblioteka, szeroki wybór kół zainteresowań, ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat”, Klerycki Krąg Harcerski, czasopismo „Obecni”.

W 2010 r. seminarium opuściło sześciu absolwentów, w 2011 – ośmiu, w 2012 – trzynastu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl