Kolędnicy Misyjny 2019/2020

Przed nami piękny czas przygotowania Kolędników Misyjnych. Bardzo prosimy, by Czcigodni Księża wraz z Katechetami zorganizowali grupę czy też grupy Kolędników Misyjnych w parafiach.

Myślę, że w tak bardzo laicyzującym się społeczeństwie potrzeba odnowić tę piękną tradycję. W otrzymanych przez księży materiałach liturgicznych znajdują się scenariusze oraz wiele innych propozycji dotyczących kolędowania.

Może te materiały także pobrać TUTAJ.

Już dziś informujemy, że w sobotę, 25 stycznia 2020 r. wszystkie grupy dzieci i młodzieży wraz z opiekunami spotkają się w Bazylice Grobu Bożego w Miechowie na Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych i podsumowaniu akcji.

Głoszenie Dobrej Nowiny, dzielenie się radością i wiarą, zapraszanie do misyjnego zaangażowania i pomocy rówieśnikom z krajów misyjnych – oto cel wędrówki dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które w okresie Bożego Narodzenia „wcielają się w role misjonarzy w trudzie wędrówki «od domu do domu»”.

Każdego roku dzieci z Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci podejmują trud kolędowania dla swoich rówieśników z innej części świata. Tegoroczne przedsięwzięcie dedykowane jest małym mieszkańcom Amazonii. – „Trudne warunki życia w amazońskiej dżungli czyni je bezbronnymi wobec licznych problemów” – wyjaśnia bp José Luis Azcona. Szczególną uwagę zwraca na problem wykorzystywania dzieci do pracy często niebezpiecznej i szkodliwej dla ich zdrowia. Jednym z ich zajęć jest handel. Dzieci sprzedają turystom owoce i lokalną żywność. W tym celu podpływają maleńkimi łódeczkami do ogromnych statków i wspinają się na pokład. Moment wejścia i zejścia ze statku jest bardzo niebezpieczny. Wykonując taką pracę, ryzykują zdrowie i życie.

Sekretariat Krajowy specjalnie na tę okazję opracował Misyjne Materiały Liturgiczne „Kolędnicy misyjni 2019/20 dzieciom w Amazonii”. Tegoroczny plakat i pamiątka kolędowania nawiązują do Amazonii – płuc Ziemi, zwracając uwagę na więzi łączące człowieka z przyrodą, którą należy szanować i odpowiedzialnie z niej korzystać, a także na wzajemne zależności pomiędzy mieszkańcami różnych części świata. Wspierając nawzajem siebie i naszą planetę, wszyscy zyskujemy. Walcząc ze sobą i niszcząc przyrodę z powodu egoistycznych interesów i zachłanności, wszyscy tracimy.

W tym roku polscy Kolędnicy Misyjni będą głosić Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela, który przyniósł ludziom orędzie zbawienia oraz prawo miłości i przebaczenia. Przypomną mieszkańcom swoich parafii, że są „ukochani i posłani”. „Mali misjonarze” poproszą ich również o zaangażowanie w obronę tych „najmniejszych” w Amazonii oraz zwrócą uwagę na potrzebę troski o lasy i przyrodę. Przedsięwzięcie Kolędników Misyjnych ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Integruje wspólnotę parafialną, a budząc w wiernych ducha misyjnego, przyczynia się do ożywienia wiary i chrześcijańskiej miłości.

W razie pytań służę pomocą

Ks. Łukasz Zygmunt
DYREKTOR PAPIESKICH DZIEŁ MISYJNYCH DIECEZJI KIELECKIEJ