Komunikat z posiedzenia Rady Kapłańskiej

Spotkanie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego odbyło się 8 marca 2017 r.

Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą, następnie odbyły się dwie prelekcje. Wikariusz Generalny ks. Dariusz Gącik omówił dekret dotyczący ilości sprawowanych Mszy św. oraz zasady rozliczania stypendiów mszalnych. Prelegent zwrócił uwagę na źródła i treści dokumentu, wnioski z przeanalizowanych uwag ze strony księży, konieczność diecezjalnych rozporządzeń w tej kwestii oraz cechy charakterystyczne dokumentu.

Ks. Andrzej Kaleta wygłosił referat na temat 100-lecia objawień fatimskich – obchody diecezjalne. W przedłożeniu zostały zaproponowane w ramach diecezji takie formy obchodów:
1. Uroczysta celebracja obchodów z udziałem biskupów, księży, osób konsekrowanych, wiernych świeckich połączona z aktem zawierzenia Diecezji Kieleckiej Najświętszej Maryi Pannie.
2. Powtórzenie aktu zawierzenia w parafiach ze szczególnym uwzględnieniem rodzin.
3. Szczególna celebracja tegorocznych nabożeństw fatimskich w parafiach.
4. Kontynuowane lub krzewienie nabożeństwa pierwszych sobót.
5. Pielgrzymowanie do wskazanych sanktuariów diecezjalnych.
6. Przybliżenie dzieciom i młodzieży tematyki objawień fatimskich poprzez katechezy.
7. Obecność powyższej tematyki w rozważaniach rekolekcyjnych i homiliach.
8. Zaproponowanie odpowiednich materiałów.

Biskup Kielecki potwierdził datę i miejsce obchodów diecezjalnych w 100-lecie objawień fatimskich (13 maja 2017 r. w parafii MB Fatimskiej w Kielcach-Dyminach).

Następnie zaproponował, aby temat XXXVI Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę brzmiał: „Idźcie i głoście - z Maryją niesiemy światu Chrystusa”. Zainicjował również dyskusję na temat potrzeby diecezjalnego funduszu budowlanego wspierającego parafie, które budują kościoły.

W wolnych wnioskach sekretarz Rady ks. Karol Zegan przypomniał o trwającym Roku Świętego Brata Alberta i o wielu wymiarach przeżywania tego wydarzenia. Obchody te dają możliwość zaangażowania w wiele propozycji ogólnokościelnych oraz domagają się też inicjatyw w ramach naszej diecezji.

Wolne wnioski i wspólna modlitwa zakończyły obrady.

Ks. dr Karol Zegan
SEKRETARZ RADY