Komunikat ze spotkania Rady Kapłańskiej

Dnia 18 października 2016 r. odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w nim udział 29 kapłanów wraz z Biskupem Pomocniczym Marianem Florczykiem, dwóch kapłanów usprawiedliwiło swoją nieobecność. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą, następnie zebrani wysłuchali trzech prelekcji.

Duszpasterz akademicki ks. dr Rafał Dudała dokonał prezentacji na temat: „Duszpasterstwo akademickie Diecezji Kieleckiej – jego aktualny stan, plany i stawiane cele”. Najpierw przypomniał jak funkcjonowało Duszpasterstwo Akademickie przed kilkoma latami. Opierało swoją działalność o pięć ośrodków parafialnych w Kielcach, a księża wikariusze pełnili obowiązki parafialne i próbowali działalności duszpasterskiej ze studentami. Obecnie działalność duszpasterstwa akademickiego skupia się na trzech ośrodkach: dwóch parafialnych (przy parafii św. Wojciecha i przy Ojcach Kapucynach) i centralnie w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II. W ośrodkach parafialnych działalność duszpasterstwa to: msze akademickie, rekolekcje na dobry początek, rekolekcje wielkopostne, adoracje, inicjatywy ogólne, uwielbienie na rynku, warsztaty rekolekcyjne, Bal Akademicki. W ramach działań Centrum Duszpasterstwa Akademickiego, które przyjęło nazwę „Wesoła54”, mają miejsce te same inicjatywy co w duszpasterstwach parafialnych oraz bardzo bogate spektrum ofert, które swoimi celami obejmują sprawy akademickie, społeczne, rodzinne i kulturalne.

Następnie ks. dr Marcin Rokita - ekonom diecezjalny - podał powody zawieszenia Instrukcji dotyczącej cmentarzy parafialnych.

Ostatnie wystąpienie dotyczyło wyzwań dla duszpasterstwa młodzieżowego w diecezji po Światowych Dniach Młodzieży. Przedstawił je ks. mgr lic. Łukasz Zygmunt .
Wolne wnioski i wspólna modlitwa zakończyły obrady.

Ks. dr Karol Zegan
SEKRETARZ RADY