Komunikat ze spotkania Rady Kapłańskiej

Dnia 10 października 2017 roku odbyło się zebranie Rady Kapłańskiej pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wzięło w niej udział 28 kapłanów wraz z Biskupem Pomocniczym Marianem Florczykiem, dwóch kapłanów usprawiedliwiło swoją nieobecność. Obrady rozpoczęły się wspólną modlitwą następnie odbyła się prelekcja.

Biskup Ordynariusz wygłosił referat pt.: „Kapłan – sługa słowa Bożego i misjonarz”. Tematyka wystąpienia została ujęta w kontekście tegorocznego hasła roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Biskup zwrócił uwagę, że głoszenie Ewangelii jest obowiązkiem  prezbiterów, a ci, którzy podjęli się misji głoszenia Ewangelii, mają być nie tylko nauczycielami, ale też świadkami. Biskup przypomniał też, że głoszenie Słowa Bożego ma swoje umocowanie w prawie kanonicznym i innych dokumentach kościelnych. Następnie Biskup Kielecki zwrócił uwagę, jak bardzo ważna jest formacja misyjna, zwłaszcza kleryków. Bez niej nie będzie misjonarzy.

Kolejnym etapem pracy Rady była indywidualna praca członków nad tekstami, które zaproponował Biskup Kielecki w celu przedstawienia swoich uwag odnośnie do owocniejszego przepowiadania Słowa Bożego.

Po przerwie odbyła się dyskusja na temat sanktuariów i na temat pomocy budującym się kościołom.

Wolne wnioski i wspólna modlitwa zakończyły obrady.

Ks. dr Karol Zegan
SEKRETARZ RADY KAPŁAŃSKIEJ