Kongregacja Księży Dziekanów

W dniu 8 marca 2024 r., w auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach, odbyła się Kongregacja Księży Dziekanów.

Spotkanie rozpoczęło się Modlitwą przedpołudniową Liturgii Godzin. Następnie słowo wstępne skierował do zgromadzonych Biskup Kielecki Jan Piotrowski, w którym m.in. wyraził nadzieję, że zbliżająca się Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w dniach 16-23 marca, ubogaci rzeczywistość kieleckiego Kościoła. Wspomniał również o pomocy, jaką diecezja kielecka świadczy na rzecz kształcenia kleryków z Afryki oraz przypomniał o mającym miejsce 8 marca w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie, Zamknięciu Roku Jubileuszowego 800-lecia narodzin dla nieba bł. Wincentego Kadłubka.

W dalszej części odczytano protokół z poprzedniej Kongregacji i zostały przedstawione następujące referaty: ks. dr Paweł Ścisłowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach – Ochrona małoletnich – prewencja i wytyczne w pracy duszpasterskiej, zaś ks. Marcin Jastrząb, kanclerz Kurii – Deklaracja «Fiducia supplicans» o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw – komentarz do dokumentu i reakcje po jego publikacji. Z kolei ks. dr Artur Skrzypek, wikariusz biskupi ds. małżeństw i rodzin, wprowadził w temat Peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów oraz zachęcił do udziału w peregrynacji w kościołach stacyjnych, a także do skorzystania z konferencji postulatora procesu, ks. dra Witolda Burdy, która będzie miała miejsce w Kielcach i w Busku-Zdroju. Natomiast ks. Łukasz Zygmunt, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa, zapowiedział wydarzenia związane z Rokiem Jubileuszowym 2025, zaproponował przeprowadzenie misji parafialnych w Roku Jubileuszowym oraz wprowadził w temat nowenny w intencji Ojczyzny w dniach 16-24 marca. Ostatnim prelegentem był ks. prof. Jarosław Czerkawski, który przedstawił pokrótce opracowanie diecezji kieleckiej, tj. konsultację treści Sprawozdania podsumowującego Pierwszą Sesję Zgromadzenia Synodalnego oraz pogłębienie aspektów wskazanych przez Sekretariat Synodu.

Na zakończenie Ksiądz Biskup Jan Piotrowski podziękował za udział w Kongregacji Księżom Biskupom, Księżom Współpracownikom i Księżom Dziekanom. Zapowiedział również przygotowanie kalendarza diecezjalnego uwzględniającego wydarzenia w Roku Jubileuszowym 2025 oraz napisanie listu, który zostanie skierowany do wiernych z racji Jubileuszu.

Spotkanie zakończyło się odmówieniem modlitwy Anioł Pański.

ks. M.J.