Konsekracja świątyni - wotum wdzięczności za św. Jana Pawła II

18 maja 2016 r. w Toruniu odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła.

Głównym punktem uroczystości była Msza sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Mszę św. koncelebrowało ponad 40 biskupów. Delegatem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego był ks. dr Adam Perz - kanclerz Kurii Diecezjalnej. Mszę św. koncelebrowało także blisko 500 kapłanów - a wśród nich 7 księży z naszej diecezji.

Eucharystia rozpoczęła się procesją dziejów – barwnym pochodem osób w strojach z różnych epok historii Polski począwszy od Mieszka I i Dobrawy, poprzez polskich władców, wybitnych naukowców, polityków i żołnierzy wyklętych. Po modlitwie przy Bramie Miłosierdzia na zewnątrz kościoła, zebrani weszli do świątyni, gdzie kard. Grocholewski odczytał po łacinie list papieża Franciszka z okazji konsekracji. Następnie odbyło się błogosławieństwo wody oraz pokropienie wiernych i ścian świątyni, których dokonał kard. Grocholewski. Abp Celestino Migliore natomiast dokonał poświęcenia kaplicy pamięci Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych na zagładę i za to sami stracili życie.

Kard. Grocholewski w homilii podkreślił radość z możliwości konsekracji świątyni w Toruniu w imieniu papieża Franciszka. Kościół ten jest kontynuacją poprzednich dzieł powstałych w Toruniu, czyli Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Razem stanowią owoc miłości rzeszy Polaków z kraju i zagranicy – miłości do Boga, Kościoła, Ojczyzny, prawdy i dobra. Hierarcha wyraził uznanie dla redemptorystów, a w szczególności dla o. dr. Tadeusza Rydzyka, których staraniem ta świątynia powstała. – O. dr Tadeusz Rydzyk nie zraził się trudnościami, a zwłaszcza tyloma atakami zmierzającymi do tego, by powstrzymać, zniszczyć te dobre dzieła, sprawić, by ich głos nie docierał do polskich rodzin, do polskich umysłów i polskich serc. O. Tadeusz opierał się odważnie tym atakom, podejmowanym ze strony tych, którzy chcieli i chcą uczyć demokracji i wolności mediów – mówił kard. Grocholewski.

Kard. Grocholewski mówił, że ewangelizacja sama w sobie to największy akt miłości, gdyż jest dawaniem ludziom Boga. Podkreślił też, że każdy wierzący jest powołany do nowej ewangelizacji słowem, przykładem życia, modlitwą i ofiarnym wspieraniem inicjatyw ewangelizacyjnych. Wzorem do naśladowania ma być Maryja, Gwiazda Ewangelizacji, która sama jest żywą Ewangelią. – Głęboka, dalekowzroczna i zarazem prowokująca jest wymowa nowej świątyni, łącząca nową ewangelizację z jej genialnym inicjatorem, św. Janem Pawłem II i zgodnie z Jego życzeniem, pod auspicjami Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówił hierarcha. Podkreślił również, że potrzeba Polsce nowej ewangelizacji realizowanej po myśli św. Jana Pawła II; potrzeba zatem katolickich mediów, szkół, wyższych uczelni.

- To sanktuarium mówi samo z siebie, a jeszcze bardziej mówi prezbiterium, bo jest tu Matka Boża z kaplicy papieskiej na Watykanie – mówił kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie uroczystości. Podkreślił też obecność relikwii krwi św. Jana Pawła II w nowej świątyni. Pamięć o św. Jane Pawle drugim jest naszym przywilejem, ale i zobowiązaniem – podkreślił metropolita krakowski i nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które stanowią sztandarowy przykład nowej ewangelizacji i zaprosił młodzież na to spotkanie.

jk
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Transmisja w TV Trwam

Zobacz: Relacja na stronie Radia Maryja