"Kostka" świętuje wspomnienie swojego patrona

„Ucząc się w tej szkole jesteście dziedzicami wielkiego świadectwa wiary i wysiłku rodziców, nauczycieli i katechetów, którzy starali się tę społeczność rozwijać” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy św. z okazji Święta Patrona Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Jak co roku, 18 września Diecezjalna Szkoła Katolicka uroczyście obchodzi wspomnienie swojego patrona. W kieleckiej katedrze odprawiona została Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, który wygłosił również homilię.

– „Wiecie, że ucząc się w tej szkole jesteście dziedzicami wielkiego świadectwa wiary i wysiłku rodziców, nauczycieli i katechetów, którzy starali się tę społeczność rozwijać i kształtować od 1923 roku” – mówił do uczniów pasterz naszej diecezji i przypomniał jakie znaczenie ma posłuszeństwo wobec osób starszych. – „To zjawisko powszechne. Dzieci słuchają rodziców, sportowcy trenerów, a studenci – swoich profesorów. Nikt wszystkiego nie wie, ale u osób starszych bezcenne jest życiowe doświadczenie. Warto więc się na nim oprzeć, żeby wybrać lepszą drogę i unikną czegoś bardzo zwodniczego” – przypomniał biskup kielecki i przedstawił młodym ludziom jako przykład postać św. Stanisława Kostki. – „Żył mądrze młodzieńczym ideałem poszukiwania prawdy, a jej źródło odnalazł w Bogu. Ta prawda dała mu absolutną wolność, a ta z kolei dała mu odwagę do pokonywania piętrzących się przeciwności” – dodał.

Podczas Mszy św. uczniowie pierwszych klas złożyli uroczyste ślubowanie. Wręczono także nagrody za najwyższe średnie ocen w minionym roku szkolnym. – „Wielką mądrością założycieli szkoły było to, aby nadać jej imię św. Stanisława Kostki, który jest wzorem dla młodzieży i dzieci. Dzięki tej decyzji podjętej bardzo dawno temu staramy się widzieć w naszym patronie przykład dla uczniów. Jego hasło „Do wyższych rzeczy zostałem stworzony” może przyświecać całej polskiej młodzieży” – tłumaczy ks. Jacek Kopeć, dyrektor ZSKDK.

tekst za: em.kielce.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"