Ks. Adam Perz: Zabierzemy ze sobą tylko dobre uczynki

„Nasi umarli mówią nam dzisiaj, że zabierzemy ze sobą tylko dobre uczynki” – przypominał w homilii na cmentarzu komunalnym na Cedzynie ks. dr Adam Perz, kanclerz kieleckiej kurii, przewodnicząc Eucharystii w dniu Wszystkich Świętych.

W wygłoszonej homilii ks. kanclerz rozważał, jaka „lekcja” płynie z dzisiejszej obecności na cmentarzach, przypomniał, że „Bóg sama nas stworzył, ale bez naszej woli nie może nas zbawić”.

– „Umarli, gdyby mogli mówić, przypomnieliby nam na pewno, że na tamten świat nie zabiera się dóbr doczesnych ani bogactw, zabierzemy ze sobą jedynie dobre uczynki. Z kolei święci i błogosławieni być może powiedzieliby nam, że „w niebie nie może być nudno”. Na pewno dzisiaj zachęcają nas do wytrwania w Bogu” – mówił ks. Perz. Prosił też o modlitwę i podejmowanie wyrzeczeń w intencji dusz czyśćcowych, które „cierpią, bo widzą Boga, ale nie mogą sami sobie pomóc”.

„Otwórzmy oczy naszego serca, abyśmy lepiej usłyszeli głos Boga i naszych zmarłych” – zachęcał kanclerz kieleckiej Kurii.

Na cmentarzu na Cedzynie od wczoraj trwa kwesta na ratowanie kieleckich nekropolii zorganizowana przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz kwesta na pomoc dla rodaków na Kresach, którą prowadzą członkowie Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

Dzisiejsza Msza św. polowa była odprawiana na placu przy cmentarnej kaplicy. Cmentarz na Cedzynie leży na terenie parafii bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach k. Kielc.

Pochówki na cmentarzu komunalnym na Cedzynie odbywają się od blisko 40 lat. Rocznie jest tam chowanych ponad 400 osób. W Wielkim Poście wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej zbudowanej w głównej alei jest odprawiana ekumeniczna Droga Krzyżowa.

dziar
tekst za: ekai.pl