Ks. Gącik: Chrześcijanin nie powinien przyłożyć ręki do Halloween!

- Halloween to otwarcie serca na działanie złych duchów – tak podczas Nocy Świętych w swoim rodzinnym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej przestrzegał wiernych ks. kan. Dariusz Gącik, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Na początku czuwania wszystkich zebranych powitał ks. kan. Janusz Mularz, proboszcz i dziekan kazimierski. – Przeżywamy dziś wyjątkową noc, Noc Świętych, noc tych, którzy nas poprzedzili w drodze do wieczności i cieszą się już chwałą nieba – mówił ks. Mularz.

Następnie księża wnosili w procesji do ciemnego kościoła relikwie świętych i błogosławionych: św. Andrzeja Boboli, św. Siostry Faustyny, św. Ojca Pio, św. Stanisława, św. Krzysztofa, św. Małgorzaty, św. Jana z Dukli, św. Antoniego z Padwy, św. Filipa Nereusza, św. Franciszka Salezego, św. Piotra, św. Paschalisa, św. Aquili, św. Sewerusa, św. Crescensa, św. Teodora, św. Iucundusa, bł. Jana Pawła II, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Wincentego Kadłubka i bł. Edmunda Bojanowskiego. W czasie wnoszenia relikwii danego świętego czy błogosławionego, p. Andrzej Bienias przybliżał wszystkim zebranym jego życiorys.

Przy relikwiach zostały odmówione Tajemnice Światła Różańca Świętego. Modlitwę różańcową poprowadził ks. Leszek Puchała, wikariusz.

Centralnym punktem Nocy Świętych była Msza św., którą wraz z ks. proboszczem Januszem Mularzem odprawili księża rodacy pochodzący z Kazimierzy Wielkiej. Byli obecni ks. kan. Dariusz Gącik, ks. Wojciech Michalski, proboszcz w Kocinie i ks. Piotr Nocoń, wikariusz w Chęcinach.

- 2000 lat temu środowisko, w którym żyliśmy było chrześcijańskie. Teraz już nie jest. Wybory niektórych ludzi nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem – mówił w homilii ks. Gącik, nawiązując do pogańskiego święta Halloween.  – Szatan bardzo się cieszy, kiedy w szkole obchodzi się Halloween. To otwarcie serca na działanie złych duchów – wołał kaznodzieja.  

Notariusz kieleckiej Kurii zachęcał wszystkich, aby w swoim życiu nieustannie podążali do świętości. – Życzę wam daru  świętości, bo to nasze powołanie. Szczęścia nie należy szukać w kapitalizmie, ale w Jezusie Chrystusie – tak zakończył kazanie ks. Gącik.

Po Mszy św. został rozstrzygnięty konkurs na najlepsze przebranie dziecka za świętego czy błogosławionego. Księża rodacy wręczyli 6 nagród głównych, a wszyscy pozostali „święci” także otrzymali słodkie upominki.

Ostatnim punktem Nocy Świętych była procesja z relikwiami na cmentarz, którą poprowadził ks. Michał Haśnik, wikariusz. Przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych orszak wiernych z zapalonymi świecami, niosących relikwiarze udał się na miejsce wiecznego spoczynku, gdzie przez całe życie wszyscy zmierzamy. Przy kaplicy cmentarnej ks. Gącik udzielił Bożego błogosławieństwa.

Noc Świętych to czuwanie promujące powołanie człowieka do świętości. Od kilku lat odbywa się ona w większych miastach w Polsce, jako alternatywa dla pogańskiego święta Halloween. Kazimierska parafia była jedną z ośmiu w diecezji, gdzie takie czuwanie się odbyło.

mhas

Zobacz: Galeria zdjęć

Zobacz: Galeria zdjęć p. Zdzisława Pilarskiego

Foto poniżej: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"