Ks. Łukasz Bucki: Święta Rito, chcemy obrać cię za patronkę rodzinnego życia

Po raz dwudziesty w Kazimierzy Wielkiej odbyły się modlitwy ku czci św. Rity. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Łukasz Bucki – wikariusz z Solca-Zdroju. Po Mszy św. oddane cześć relikwiom św. Rity.

Rozpoczynając kazanie ks. Łukasz Bucki opowiedział historię Agnieszki, która dzięki wstawiennictwu św. Rity, urodziła zdrową córeczkę, którą nazwała  Aleksandra Rita. – „W czym tkwi siła Kościoła? W czym tkwi jego moc?” – pytał kaznodzieja i dodał: „Jan Paweł II pisał, że siłą Kościoła byli, są i na zawsze pozostaną święci”.

– „W ten grudniowy wieczór przychodzimy do kazimierskiej świątyni, aby oddać cześć jednej z największych świętych Kościoła – św. Ricie. Święta Rito, chcemy obrać cię za patronkę rodzinnego życia. Ty jesteś ostatnią nadzieją dla tych, którzy stoją nad przepaścią rodzinnego życia” – mówił ks. Bucki.

Wikariusz z Solca-Zdroju poruszył temat rodziny. – „Czy w naszym narodzie, naszym środowisku są rodziny szczęśliwe?” – pytał. – „Jakże to bolesne, że dopóki dziecko jest nienarodzone, to matce podsuwa się wszystkie argumenty przeciwko dziecku. Patrzyliśmy z bólem na te czarne marsze, gdzie młode dziewczyny szły powiedzieć NIE. Nie przeciwko Bogu, przeciwko człowiekowi, przeciwko życiu. Dziękuję Panu Bogu, że żadna z nich nie była moją matką, bo bym się nie narodził” – mówił ks. Bucki. – „I może dobrze, że wzięły te czarne parasole, bo mogły się zakryć, zakryć swoją hańbę”.

Kaznodzieja zachęcał, aby w atmosferze przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, podziękować za rodzinę – za tych żyjących i za tych, którzy już odeszli.

Tradycyjnie wszyscy wychodzący z kościoła zostali poczęstowani przez ks. proboszcza Janusza Mularza bułeczkami.

Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego od maja 2016 r. Parafia posiada jej relikwie I stopnia. Podczas comiesięcznych modlitw parafianie i pielgrzymi modlą się w kilku intencjach: o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa i za cierpiących na choroby nowotworowe.

xmhas

Foto: Dominik Jagielnik