Ks. Łukasz Nastaga: Święta Rita współdziała z wszystkimi świętymi

Kolejny raz czciciele św. Rity spotkali się 22 marca 2018 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej na comiesięcznych modlitwach, którym przewodniczył ks. Łukasz Nastaga – wikariusz z Książnic Wielkich.

Przed Mszą św. ks. proboszcz Janusz Mularz przywitał wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli do Kazimierzy Wielkiej oraz odczytał intencje, które czciciele zapisują na kartkach i proszą o ich wysłuchanie za wstawiennictwem św. Rity.

- „Święta Rita współdziała z wszystkimi świętymi, aby wstawiać się za nami w sprawach trudnych i beznadziejnych (…). Święta Rita wysłuchuje naszych próśb” – mówił w homilii ks. Nastaga.

Kaznodzieja nawiązał do przeżywanego niedawno Dnia Kobiet. – „Kobiecość Rity można podzielić na trzy elementy: była dziewczyną, która zbliżała się do Boga; była mężatką, choć jej małżeństwo się nie układało; była siostrą zakonną, czyli jeszcze bardziej przybliżyła się do Boga. Można więc powiedzieć, że jest patronką kobiet, które podejmują heroiczną walkę o miłość i jedność własnej rodziny” – mówił ks. Nastaga.

Tradycyjnie wychodząc z kościoła wszyscy zostali poczęstowani chlebem tostowym i bułkami, które można było zabierać do swoich domów.

Modlitwy ku czci św. Rity odbywają się w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego od maja 2016 r. Parafia posiada jej relikwie I stopnia. Podczas comiesięcznych modlitw parafianie i pielgrzymi modlą się w kilku intencjach: o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa i za cierpiących na choroby nowotworowe.

xmhas

Foto: Dominik Jagielnik