Ks. prałat Iłczyk zaprasza do "Józefa"

W Święto Świętej Rodziny, 29 grudnia 2013 r. podczas Mszy św. o godz. 12.30 kościół św. Józefa Robotnika w Kielcach zostanie przez bp. Kazimierza Ryczana podniesiony do godności diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodziny.

Ks. prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii zaprasza wszystkich do udziału w tej uroczystości!

Realizacja: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"

„Uroczystość odbędzie się w Święto Rodziny, 29 grudnia 2013 r. o godzinie 12.30. Mszę św. odprawi wówczas biskup kielecki Kazimierz Ryczan, w asyście biskupów pomocniczych” – zapowiada proboszcz parafii ks. prałat Jan Iłczyk.

W rozmowie z KAI wyjaśnia, że od wielu lat obserwuje nabożeństwo do św. Józefa, a z drugiej strony – kryzys rodzin, którym potrzebny jest patron i orędownik.„W naszej parafii nowenna do św. Józefa jest odprawiana od 1959 r., w sposób nieprzerwany i stały. Współczesne rodziny – w Kielcach i diecezji są coraz słabsze: przeżywają kryzys wiary i wzajemnych relacji, mają nieuporządkowane życie sakramentalne, są rozbite, np. przez wyjazdy do pracy poza granice kraju. Ojciec Święty Jan Paweł II w Masłowie mówił o potrzebie silnej Bogiem rodziny, wiele inicjatyw i troski poświęcają im papież Franciszek i biskup kielecki Kazimierz Ryczan” – wyjaśnia genezę inicjatywy ks. prałat Jan Iłczyk.

Parafia przygotowała statut nowego sanktuarium, który pozytywnie zaopiniował biskup kielecki.

Parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach liczy ponad 20 tys. mieszkańców. Jest największa w mieście, w jej skład wchodzą osiedla Szydłówek, Uroczysko, Bocianek oraz Związkowiec.

Parafia została erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę, poświęconą 21 września 1958 r. Tabernakulum i figurę Św. Józefa-Robotnika wykonała Zofia Wolska. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski.

Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze św. w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

Przy wejściu głównym do kościoła umieszczono na kolumnie figurę św. Józefa z Dzieciątkiem (rzeźba Jerzego Sikorskiego). Autorem koncepcji nowego wystroju jest artysta rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma. Istniejący ołtarz z marmuru kararyjskiego wykonał Jerzy Sikorski. W nawie umieszczono ołtarze MB Nieustającej Pomocy oraz św. Józefa. W tym ostatnim znajduje się kopia cudownego obrazu św. Józefa z Kalisza wykonana przez art. plastyka Krzysztofa Jackowskiego.

dziar
tekst za: www.ekai.pl