Ks. Rokita: Zróbmy w swym sercu miejsce dla Boga i Jego Słowa

Kilkadziesiąt mieszkańców Buska-Zdroju, szczególnie młodych, przybyło na spotkanie modlitewnie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych.

Nabożeństwo Noc Świętych jako alternatywę dla Halloween, przygotował ks. Józef Majchrzyk, duszpasterz młodzieży dekanatu buskiego.

Noc Świętych rozpoczęła się o godzinie 19.00 w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia NMP. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Szlachta. Modlitwa rozpoczęła się uroczystym wniesieniem do kościoła 14 relikwiarzy świętych i błogosławionych, m.in.: św. Franciszka, św. Hiacynty i Franciszka, św. Karola de Foucauld, bł. ks. Michała Sopoćki, bł. Jana Pawła II, bł. Rafała Chylińskiego oraz bł. Dominika Iturrate Zubero od Najświętszego Sakramentu (trynitarz z Hiszpanii).

W czasie czuwanie grała mieszana Schola parafialna z dwóch parafii: Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała. W modlitwie wzięli też licznie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha św. z Buska-Zdroju oraz Ojcowie Trynitarze z Budzisk k. Połańca.

W czasie modlitwy i adoracji przy relikwiach odmówiono nieszpory. Słowo Boże wygłosił ks. Marcin Rokita, student KUL-u. W swoim rozważaniu ks. Rokita mówił jak być autentycznym chrześcijaninem. – „Może warto zrobić w swym sercu trochę więcej miejsca dla Boga i Jego Słowa, a wówczas nie będzie nam grozić bylejakość, obojętność i niewierność” – mówił kaznodzieja.

Po zakończonej Liturgii Godzin w procesji światła, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych, uczestnicy przeszli do XVII-wiecznego drewnianego kościoła św. Leonarda, który jest jednocześnie najstarszym zabytkiem sakralnym Buska-Zdroju. Na przyległym, nieczynnym do niego cmentarzu wierni uczestniczyli w „Apelu świętych”. Następnie oddano cześć relikwiom świętych poprzez ich ucałowanie. 

Zorganizowane w Busku-Zdroju oraz jeszcze w kilku miejscach naszej diecezji nabożeństwo Nocy Świętych jest swoistą odpowiedzią na kulturę zła i napływającego, zachodniego neopogaństwa, które coraz bardziej można dostrzec w naszym współczesnym społeczeństwie. Do tego przyczyniają się media i reklama. Takie spotkania jak to, ma nam wszystkim przypomnieć, że powołaniem każdego chrześcijanina jest świętość, którą należy przybliżać w tym dniu. Jej istotą nie jest tylko dobre życie, szlachetna działalność, ale przede wszystkim osobiste zjednoczenie się z Bogiem. Tego należy uczyć się od świętych. 

Ks. Krzysztof Tkaczyk

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"