Ks. Wojciech Skorupa: Każdy człowiek jest powołany do tego, aby służyć

W piątek, 20 kwietnia 2018 r. - na kilka dni przed rozpoczynającym się Tygodniem modlitw o powołania - Wspólnoty Margaretkowe Diecezji Kieleckiej po raz kolejny spotkały się w Regionalnym Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach.

W tym miesiącu o świętość dla kapłanów i osób konsekrowanych oraz nowe i święte powołania do Służby Bożej w Kościele modliliśmy się za wstawiennictwem św. Wojciecha - głównego Patrona Polski. Czuwanie to nabrało szczególnie wymownego charakteru misyjnego dzięki obecności ks. Wojciecha Skorupy, który przez wiele lat pełnił posługę misyjną w Kazachstanie.

Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy rozważaniem o Męce Pańskiej pod duchowym przewodnictwem Sióstr Norbertanek. Następnie zebrani wzięli udział w przygotowanym przez dzieci z parafii: św. Andrzeja w Sieciechowicach oraz św. Idziego w Tczycy nabożeństwie Drogi Światła.

Podczas konferencji ks. Wojciech Skorupa podzielił się doświadczeniami z pracy misyjnej oraz przybliżył zebranym życiorys św. Wojciecha. Po uczczeniu relikwii św. Wojciecha rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Skorupa. W homilii mówił, że każdy człowiek jest powołany do tego, aby służyć. Ks. Wojciech pokazywał to na przykładzie różnych sytuacji, które przychodziło mu przeżywać na misjach w Kazachstanie. Podkreślił także, że tylko żywa świadomość obecności Chrystusa jest stałym zaproszeniem do realizacji planu zbawienia wszystkich ludzi. W czasie Mszy św. przy świetle zapalonych świec złożyliśmy także uroczyste wyznanie wiary.

Następnie modliliśmy się wspólnie adorując Chrystusa Zmartwychwstałego w Najświętszym Sakramencie. Czuwanie zakończyło błogosławieństwo lourdzkie, w czasie którego modliliśmy się Nowenną do Pana Jezusa Cierpiącego pod przewodnictwem Sióstr Norbertanek oraz kompletą. Zwieńczeniem naszego spotkania była wspólna obecność na poczęstunku przygotowanym przez Członkinie Wspólnot Margaretkowych.

W czuwaniu wzięli udział Kapłani oraz wierni z parafii:
- św. Idziego w Tczycy z ks. Krzysztofem Tobołą
- św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach - z ks. prałatem Grzegorzem Pałysem
- Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach - z ks. proboszczem dr Zdzisław Sidłem
- Matki Bożej Częstochowskiej w Kacicach
- św. Andrzeja Apostoła w Sieciechowicach
- Bożego Ciała w Słomnikach
- św. Mikołaja w Dłużcu - ks. Andrzejem Michniewskim (diecezja sosnowiecka)
- Narodzenia NMP w Szreniawie - ks. Mariuszem Kafel (diecezja sosnowiecka)
- Macierzyństwa NMP w Bolesławiu - ks. Krzysztofem Paskiem (diecezja sosnowiecka)
- Ks. Janusz Stach - kustosz Regionalnego Sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach
- Ks. Wojciech Skorupa – misjonarz z Kazachstanu
- Ks. Jan Błaszczyk (diecezja sosnowiecka).