Kuria zachęca proboszczów do wsparcia akcji budowania studni w Sudanie

„Diecezja kielecka przyłącza się do akcji zbierania makulatury na budowę studni w Sudanie Południowym” – informuje księży proboszczów w dzisiejszym komunikacie ks. kanclerz Andrzej Kaszycki. Akcja pt. „Studnie w Sudanie budują kielczanie” ruszyła w pierwszych dniach marca i polega na zbiórce makulatury, z której dochód wesprze budowę studni realizowaną przez misjonarzy – księży salezjanów.

„To bardzo pożyteczna inicjatywa. Uczy postawy miłosierdzia i rozsądnego gospodarowania surowcami wtórnymi, w tym przypadku makulaturą” – mówi KAI ks. kanclerz Kaszycki.

Parafia, która chce przyłączyć się do zbiórki makulatury na ten cel, powinna zgłosić ten fakt do koordynatora akcji: redaktora oddziału kieleckiego Tygodnika Niedziela Władysława Burzawy. Następnie do parafii przyjeżdża przedstawiciel firmy, która odbiera makulaturę i ustala z proboszczem miejsce ustawienia kontenera oraz termin.

Kontener jest przywożony w sobotę po południu, a odbierany w poniedziałek rano, aby ograniczyć do minimum utrudnienia i niedogodności.

Do zadań proboszcza należy tylko poinformowanie parafian o zbiórce makulatury, na tydzień przed akcją. Wszystkie koszty związane, ze zbiórką pokrywają organizatorzy.

Kilka kieleckich i podkieleckich parafii przyłączyło się do akcji jeszcze przed komunikatem kurialnym, swój udział zadeklarowały zakłady pracy, szkoły i gminy. Początek w niedzielę 10 marca pod kościołem św. Józefa Robotnika w Kielcach.

Z kolei partnerem strategicznym przedsięwzięcia będą Wodociągi Kieleckie, które poprzez przykład Sudanu chcą promować wiedzę o wartości wody w ekosystemie i działania proekologiczne.

„Budowa studni w Sudanie kosztuje ok. 45 tys. zł. Na jedną studnię potrzeba 140 ton makulatury. 1 kg makulatury to 75 litrów potencjalnej wody” – tłumaczy Burzawa.

dziar
tekst za: www.ekai.pl