Litania loretańska i... proza Sienkiewicza

Trwa miesiąc maj. Każdego dnia w kościołach i przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach gromadzą się wierni na nabożeństwie majowym, w czasie którego rozbrzmiewa Litania loretańska. W Skalbmierzu także czyta się... prozę Henryka Sienkiewicza.

Duszpasterze parafii Wolica-Tokarnia wraz ze swoimi wiernymi każdego dnia gromadzą się na wspólnej modlitwie przy 7 kapliczkach znajdujących się na terenie parafii.

Na początku miesiąca ks. kan. Jacek Dąbek, proboszcz parafii zwrócił się do wiernych: „Prosimy, aby wszystkie  kapliczki i krzyże na terenie naszej parafii zostały odnowione i przyozdobione kwiatami. Zwyczajem naszych ojców gromadźmy się przy nich każdego wieczoru,  aby śpiewać Litanię do Matki Bożej i pieśni maryjne. Niech spod każdej  kapliczki płynie maryjna modlitwa. Każda kapliczka to wyraz wiary tych, którzy ją postawili. Niech żadna z nich nie będzie osamotniona”.

- „Cieszymy się, że nowo podjęta inicjatywa wspólnej modlitwy kapłanów z wiernymi została tak ochoczo podjęta” – dodaje ks. Dąbek.

W Skalbmierzu natomiast z każdej przydrożnej majówki płynie literackie przesłanie. Ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz parafii zaproponował, by z racji obchodów Roku Sienkiewiczowskiego zorganizować „majówki literackie”. Nabożeństwa majowe połączone z czytaniem utworów Henryka Sienkiewicza. Takie spotkania w wioskach parafii Skalbmierz rozpoczynają się tradycyjnie o godzinie 20.00.

- „Założenie jest takie, że nasi parafianie gromadzą się na modlitwę i kilkuminutowe słuchanie prozy Sienkiewicza. Po zakończeniu nabożeństw majowych przy kapliczkach czytamy fragmenty dzieł polskiego noblisty” - mówi ks. Fatyga.