Majowe spotkanie czcicieli św. Kingi w Nowym Korczynie

Miesiąc maj jest dla parafian Nowego Korczyna czasem bardzo ważnym, zarówno dzięki nabożeństwom majowym jak również przez uroczystości odpustowe, które przypadają w dzień Uroczystości Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pamiętając o łączności kultu św. Stanisława z kultem św. Kingi, XIX czuwanie w sanktuarium nowokorczyńskim odbyło się w niedzielę, 7 maja - w Wigilię Uroczystości Patrona Polski.

Uczestnicy spotkania oddali cześć relikwiom św. Stanisława, biskupa i męczennika, po czym wysłuchali referatu, w którym Ligia Płonka przybliżyła postacie św. Stanisława i św. Kingi.

Wielkim wydarzeniem i ucztą duchową był Koncert pieśni maryjnych wykonanych przez chór z Grodziska k. Skały, który przybył na zaproszenie kustosza sanktuarium ks. proboszcza Grzegorza Kowalika. Artyści zaprezentowali m.in. Bogurodzicę, Z dawna Polski… oraz wiele innych pięknych pieśni ku czci Matki Bożej. Swoim śpiewem wzbogacili również Liturgię Mszy Świętej, która była uwieńczeniem uroczystości.

Tak, jak podczas każdego czuwania modlitewnego, wierni mogli zabrać poświęconą sól oraz włączyć się w modlitwy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, zanosić swoje dziękczynienia i prośby z którymi przybyli, włączając się w modlitwę różańcową. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył  ks. dr Andrzej Kwaśniewski, który kolejny raz przybył do sanktuarium wraz z liczną grupą studentów Studium Historii Diecezji Kieleckiej. Mszę św. koncelebrował ks. Grzegorz Kowalik.

Ks. Kwaśniewski pozostał w Nowym Korczynie i następnego dnia prowadził uroczystości odpustowe. W homiliach przybliżył postać Biskupa Stanisława - Dobrego Pasterza, który oddał życie za wiarę na wzór Pana Jezusa - Najlepszego Pasterza. W przygotowanie liturgii słowa podczas czuwania jak zawsze czynnie włączyli się parafianie Nowego Korczyna oraz przybyli pielgrzymi, którzy systematycznie odwiedzają Sanktuarium św. Kingi.

Po zakończeniu uroczystości przyszedł czas na spotkanie integracyjne przybyłych gości. Członkowie Stowarzyszenia Korczynian Nad Nidą, którzy prowadzili modlitwę różańcową, przygotowali również posiłek dla około 50 osób podejmując ich w remizie. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne czuwanie, które odbędzie się w Nowym Korczynie 6 czerwca 2017 r., na które serdecznie zapraszamy i zachęcamy do wspólnej modlitwy.

Maria Błach

Foto: Ligia Płonka