Majówka rowerowa

Ponad dziewięćset osób uczestniczyło 19 maja 2012 r. w Rowerowej Majówce Rodzin z Kielc do Kaczyna, dedykowanej bł. papieżowi Janowi Pawłowi II.

Majówkę po raz ósmy prowadził ks. Biskup Marian Florczyk. Rowerowa Majówka Rodzin łączy integrację rodzin z rekreacją na świeżym powietrzu i poznawaniem pięknych zakątków Gór Świętokrzyskich. Trasa zawiązana jest ze śladami bł. Jana Pawła II.

Wyprawa rozpoczęła się na Placu bł. Jana Pawła II przed kielecką Katedrą. Tutaj cykliści odmówili modlitwę. Bp Florczyk pobłogosławił rowery i uczestników. Na majówkę wybrały się całe rodziny z dziećmi, grupy parafialne, z Daleszyc, Dymin, grupa młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka dla Niepełnosprawnych, siostry zakonne, księża, senator PiS Krzysztof Słoń, kolarze.

Trasa liczyła 20 kilometrów. Pierwszy przystanek był w Dyminach. W kościele parafialnym Matki Bożej Fatimskiej zgromadzone są pamiątki i przedmioty osobiste należące do papieża. Uczestnicy po krótkiej modlitwie wyruszyli w dalszą drogę prze Bilczę. Przed godz. 13.00 dotarli do Kaczyna, gdzie w tutejszym kościele uczestniczyli w nabożeństwie majowym i pokłonili się relikwiom bł. Jana Pawła II, które znajdują się w poświęconej przez bpa Florczyka w ubiegłym roku kaplicy Jemu dedykowanej. W kaplicy można obejrzeć sutannę oraz drobne przedmioty należące do papieża. Papież przekazał je parafii za pośrednictwem i na prośbę pochodzącej stąd s. Germany - kucharki pracującej w kuchni papieskiej długie lata. W specjalnej księdze spisywane są również świadectwa osób, które otrzymały łaski, modląc się za wstawiennictwem błogosławionego. Na zakończenie nabożeństwa wszyscy zaśpiewali Barkę. Biskup podarował upominki najmłodszym uczestnikom wyprawy i najstarszemu uczestnikowi - Januszowi Bernardowi, który otrzymał lornetkę. Mali rowerzyści otrzymali pluszowe misie. Po nabożeństwie na uczestników czekały kiełbaski z grilla i bigos. Dla dzieci i młodzieży przygotowano wiele atrakcji - trampolinę, gry i zabawy. Można było postrzelać z łuku do tarczy. Potem wystąpił klerycki zespół „Kerygmat”.

Ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyrektora kieleckiej "Caritas" powiedział, że uczestników wyprawy przyciąga szczególna atmosfera majówki, jej rodzinny integracyjny charakter, a także pamięć o bł. Janie Pawle II. Bp Florczyk zapowiedział już kolejną rekreacyjną imprezę skierowaną do rodzin. Będzie to rajd po Kielecczyźnie z jego udziałem, który odbędzie się 8 września br.

Organizatorem Rowerowej majówki Rodzin jest Kuria Diecezjalna w Kielcach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Gmina i Miasto Daleszyce, parafia Kaczyn, Caritas Diecezji Kieleckiej.

kdob
tekst za: www.ekai.pl