Mamy 6 nowych diakonów!

„Dziś nie ma nic ważniejszego, jak dar wiary, który czyni z nas wspólnotę dzieci Bożych, jaką jest Kościół. W tej wspólnocie podczas Eucharystii przeżywamy uroczystość święceń diakonatu” – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski w Bazylice Katedralnej podczas Mszy św., w czasie której udzielił święceń diakonatu sześciu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego.

Mszę św. koncelebrowali m.in. biskup-senior Kazimierz Ryczan, bp Marian Florczyk, księża profesorowie, księża proboszczowie nowych diakonów oraz ponad 30 kapłanów.

Bp Piotrowski w homilii podkreślił, że po, sługa nowo wyświęconych diakonów jest służbą w różnych środowiskach. – „Służba diakońska w Kościele wpisuje się w doświadczenie duszpasterskie i katechetyczne. Środowiskiem tego doświadczenia jest szeroko rozumiany świat, z tym, co w nim dobre i szlachetne, ale i z tym, co uwodzi człowieka, gasi jego ideały, a nawet zniechęca. Jezus swoim boskim umysłem widział te trudności i dlatego modlił się o jedność swoich uczniów, a tym samym o ich bezpieczeństwo i o życie w prawdzie” – zaznaczył hierarcha.

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciel nowych diakonów podziękował Bogu za dar rodziców, którzy przekazali im dar wiary oraz za kapłanów, którzy pozwolili odkryć im dar powołania.

Oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewnił chór Bazyliki Katedralnej oraz chór kieleckiego seminarium pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka.

W  niedzielę, 15 maja nowo wyświęceni diakoni w swoich rodzinnych parafiach będą głosić Słowo Boże i posługiwać przy Ołtarzu Pańskim.

Diakoni od teraz podczas Mszy św. będą czytać  Ewangelię, głosić Słowo Boże, usługiwać biskupowi lub kapłanowi w celebracjach liturgicznych, rozdzielać wiernym Komunię Świętą. Mogą także udzielać Sakramentu Chrztu Świętego. Diakoni będą również w imieniu biskupa spełniać dzieła miłosierdzia, czyli służyć i pomagać chorym i ubogim. Wzorem dla nich stał się sam Chrystus, który przyszedł służyć, a nie po to, aby Jemu służono.

pkun

Zobacz: Galeria zdjęć