Młodzi kapłani pielgrzymowali do Proszowic

Modlitwa brewiarzowa, konferencja, Adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia złożyły się na doroczną Pielgrzymkę młodych kapłanów (wyświęconych w latach 1998-2012) do kościoła Wniebowzięcia NMP w Proszowicach. Pielgrzymka odbyła się w sobotę, 17 listopada 2012 r. Uczestniczyło w niej blisko 30 księży, którym przewodził bp Kazimierz Ryczan, Pasterz Kościoła Kieleckiego.

Na początku wszystkich zebranych powitał ks. prałat Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny kapłanów, który także poprowadził modlitwę Liturgii Godzin. „Tu, w Proszowicach, miejscu urodzenia bł. Ks. Józefa Pawłowskiego uczmy się od niego prawdziwego kapłaństwa” – mówił do zebranych księży ks. Rusiecki.

Następnie ks. dr Andrzej Kaleta, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach wygłosił konferencję. Zachęcał w niej młodych kapłanów do autentycznego podążania w swoim życiu za Chrystusem. „Prawdziwy kapłan musi być człowiekiem twardym, stanowczym. Musi wiedzieć, czego chce i musi bezgranicznie ufać Chrystusowi, który go powołał” – wołał ks. Kaleta.

Po konferencji rozpoczęła się cześć modlitewna. Przed wystawionym Najświętszym Sakramentem księża medytowali nad swoim kapłaństwem. Rozważania prowadził ks. Tomasz Rusiecki. W czasie Adoracji można było także skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

W samo południe rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz kielecki. Na początku Mszy św. wszystkich zebranych powitał ks. kan. Antoni Sokołowski, proboszcz proszowickiej parafii.

W homilii bp Ryczan przypomniał postać bł. Ks. Józefa Pawłowskiego. „Przybywamy tutaj do proszowickiego kościoła, aby pochylić się obok chrzcielnicy, gdzie został usynowiony przez Boga błogosławiony kapłan Józef Pawłowski, profesor naszego seminarium, proboszcz parafii katedralnej, męczennik II wojny światowej (…). Uczmy się od niego, jak być prawdziwymi kapłanami” – wołał hierarcha.

Po Eucharystii, dzięki życzliwości miejscowych kapłanów, wszyscy księża spotkali się przy wspólnym stole.

Kolejna pielgrzymka młodych kapłanów już za rok – 19 października 2013 r. Tym razem do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach.

mhas

Konferencję wygłosił ks. dr Andrzej Kaleta, ojciec duchowny WSD
W pielgrzymce uczestniczył bp Kazimierz Ryczan
Na początku wszystkich zebarnych powitał ks. prałat Tomasz Rusiecki