Młodzi na spotkaniu w Wiślicy

Ponad 1100 młodych, z całej diecezji, wraz z duszpasterzami i katechetami przybyło w dniu 16 czerwca 2012 r. do Wiślicy, aby uczestniczyć w Jubileuszowym X Spotkaniu Młodych – „U źródeł wiary”. Hasło przewodnie, „Kościół naszym domem”, stało się okazją do wspólnych poszukiwań tego, czym jest dom i co sprawia, że odnajdujemy go w Kościele.

Trafnie te poszukiwania oddał w homilii bp Kazimierz Ryczan mówiąc do młodych: "Budowa domu wymaga wysiłku, pracy, przełamywania się. My tymczasem jesteśmy przyzwyczajeni kupować rzeczy gotowe. Potrafimy kupić wstęp na studia, lepsze stanowisko. Niestety! Nie ma sklepów z domami, są tylko sklepy z mieszkaniami, z apartamentami. Prawdziwego domu nie da się kupić. Prawdziwy dom należy zbudować najpierw w sobie, a potem z drugimi. Kościół jest moim domem. W domu tym muszę się zakorzenić. Początki już się dokonały. Zostałem zanurzony w wodzie chrztu świętego".

Jak realizować tak zarysowany program budowania domu i Kościoła jako domu? Zaczynając od zmierzenia się z prawdą, że Kościół o tyle będzie stawał się domem, o ile my będziemy domem Boga, o ile zaczniemy budować na Jezusie. Temu poświęcone zostały katechezy w kościołach stacyjnych w Chotlu Czerwonym, Jurkowie, Kocinie i Strożyskach. Ich owocem stały się liczne spowiedzi podczas adoracji i pielgrzymki.

Tak przygotowani młodzi przybyli do Wiślicy, gdzie przy wejściu na plac byli namaszczani olejkiem radości, znakiem troskliwej miłości Boga i witani śpiewem scholii złożonej z alumnów WSD i dziewcząt z Parafii Masłów. Ikona, z napisem „Witaj w domu”, dawała poczucie domowego ciepła i wspólnoty. Młodzi odkrywając Boga jako kochającego Ojca, jako rozpalającego miłością i mądrością Ducha Świętego, jako mówiącego do nas i broniącego nas Syna, stanęli przed zaproszeniem do takiej wspólnoty domowej. Odpowiadając tak, prosili równocześnie o dar wewnętrznego uzdrowienia ze zranień i łaskę przebaczenia oraz wstawiennictwo świętych. Zewnętrznym znakiem przeżywania Kościoła jako domu było dzielenie się chlebem, wspólne tańce i Eucharystia w Bazylice Wiślickiej u stóp Matki, Madonny Łokietkowej.

Całość spotkania zakończył koncert zespołu „Maleo Reggae Rockers”.

W czasie, gdy pada dużo słów bez pokrycia, Spotkanie Wiślickie dało młodym możliwość doświadczenia Kościoła jako naszego domu. Ufamy, że ich powrót w środowiska parafialne zaowocuje budowaniem żywych wspólnot, gdzie będzie można odczuć zdrową, rodzinną atmosferę.