Młodzi na Synodzie

W dniach 3–28 października w Rzymie miało miejsce XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzi ludzie, wiara i rozeznawanie powołania”.

Przez cały okres trwania Synodu, młodzi oddelegowani z polskich diecezji towarzyszyli biskupom w Rzymie. Również z naszej diecezji, od 20 października były Agnieszka i Monika, aby wraz z innymi codzienną modlitwą wspierać Ojców Synodalnych i poznać dokładniej Rzym i Watykan.

Na początku pobytu w Rzymie bp Marek Solarczyk zapoznał młodych z najważniejszymi miejscami związanymi z Synodem, a także przybliżył im plan i zasady jego działania.

Delegaci z Polski mieli możliwość udania się kilkukrotnie do Centro San Lorenco, czyli kaplicy stworzonej przez św Jana Pawła II dla ludzi młodych, aby w ciszy adorować Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie oraz jednego wieczoru wraz z młodymi z całego świata uwielbiać Boga wspólnym śpiewem, każdy we własnym języku, a mimo to, tworząc modlitewną jedność.

Dzięki uczestnictwu w Audiencji Generalnej mieli okazję z bliska zobaczyć Papieża Franciszka i uzyskać Jego błogosławieństwo.

Jednymi z wielu wyjątkowych doświadczeń doznanych podczas tej pielgrzymki była msza dla Polaków przy grobie św Jana Pawła II oraz w kaplicy litewskiej, znajdującej się w podziemiach Bazyliki.

Podczas pielgrzymki był również przewidziany czas na zwiedzanie z niezawodnymi przewodnikami, ks prałatem Albertem Warso (pracującym w Kongregacji Nauki Wiary) i ks Łukaszem Żakiem (doktorantem historii sztuki). Poświęcając swój wolny czas, oprowadzili młodych po Rzymie i Watykanie nie poprzestawając na suchych faktach historycznych ale ubarwiając je różnymi anegdotami i ciekawostkami o tych miejscach.

Młodzi odwiedzili m.in. Collegium Ecclestasticum Belgicum (gdzie podczas swoich studiów doktoranckich mieszkał Karol Wojtyła), Bazylikę Santa Maria Maggiore, Bazylikę św Praksedy (gdzie znajduje się fragment słupa, przy którym był biczowany Pan Jezus), Bazylikę św Jana na Lateranie, kościół św Andrzeja, w którym mogli pomodlić się przy grobie św Stanisława Kostki i zobaczyć miejsce gdzie mieszkał i umarł. Spacerując mogli zachwycać się również budowlami starożytnego Rzymu takimi jak Koloseum, Panteon czy Circo Massimo.

W Bazylice św. Piotra zobaczyli miejsca normalnie niedostępne dla zwiedzających, chociażby szkatułkę z kośćmi św. Piotra oraz modlili się przy grobie św. Jana Pawła II już po zamknięciu Bazyliki.

Przedstawicielki diecezji wraz z grupą młodzieży z całej Polski, poza czasem spędzonym na zwiedzaniu Wiecznego Miasta, miały możliwość uczestnictwa w panelach i dyskusjach na tematy poruszane podczas Synodu, wspierały wydarzenie Synodu modlitwą, spotykały się z polskimi biskupami przebywającymi w tym czasie w Rzymie oraz podjęły refleksję nad inicjatywami dotyczącymi duszpasterstwa młodzieży w naszym kraju podczas spotkań w Domu Polskim.