Młodzież zaprezentowała diecezjalne logo i hymn Światowych Dni Młodzieży

22 października na Placu Artystów w Kielcach młodzi ludzie zaprezentowali logo Światowych Dni Młodzieży i po raz pierwszy zaśpiewali hymn, zapowiadający wydarzenie, które odbędzie się w 2016 roku w Krakowie. Treść logo i hymnu nawiązują do słowa „Emmanuel”, będącego mottem przewodnim przygotowań w diecezji kieleckiej.

Logo zawiera stylizowany napis „Emmanuel” na niebieskim tle, z wplecionym krzyżem karawaka – to krzyż w sanktuarium świętokrzyskim, a także napisy „Kielce” oraz „ŚDM 2016”. Logo pokazała i przedstawiła młodzież z parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach. Z kolei młodzi ludzie z Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Kieleckiej wyjaśniali rolę sanktuarium św. Krzyża oraz w Wiślicy dla duchowości i dziejów chrześcijaństwa w regionie świętokrzyskim. Przygotowana przez młodych pantomima wskazywała na poszukiwania Chrystusa, który zawsze przyciąga i przebacza, pomimo odrzucania go przez tak wielu.

„Młodzież odpowiedzialna za przygotowania diecezji kieleckiej do ŚDM dołożyła starań, by powstały diecezjalne logo i hymn związane z tymi wydarzeniami. Ich prezentacja nieprzypadkowo jest dzisiaj, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II” – wyjaśnia ks. Sławomir Sarek, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w diecezji i przypomina, że polski papież był inspiratorem Światowych Dni Młodzieży i wielkim przyjacielem młodych.

Program przygotowań obejmuje zgłębienie tajemnicy Bożego miłosierdzia wyrażonym przez określone miejsce, osobę lub wydarzenie zapisane w historii Zbawienia. Przyjęcie takiej koncepcji umożliwia przygotowanie jednej, spójnej linii programowej. Ułatwi także młodym z różnych krajów świata zgłoszenie się do polskiej diecezji nie tylko według kryterium geograficznego, ale programowego, by wziąć udział w konkretnej inscenizacji biblijnej.

Każda diecezja wybrała sobie własne motto ukazujące pewien aspekt Bożego Miłosierdzia. Diecezja kielecka zdecydowała się na motto „Emmanuel”. „Tutaj Bóg najwcześniej na ziemiach polskich objawił się „jako Bóg z nami” poprzez chrzest, jaki przyjęli Słowianie w obrządku wschodnim, w Państwie Wiślan” – wyjaśnia ks. Sarek.

Położona pomiędzy Warszawą a Krakowem diecezja kielecka spodziewa się od 5 do 6 tysięcy młodzieży, która przyjedzie do Polski na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., z udziałem papieża Franciszka.

ŚDM w Krakowie mogą przyciągnąć nawet 2 miliony osób. Kielce położone na drodze do Warszawy i blisko Krakowa staną się atrakcyjną lokalizacją dla uczestników. Przygotowania do wydarzenia wymagają współpracy z proboszczami parafii, parafianami, z rodzinami, które przyjmą gości.

tekst za www.ekai.pl