Modlitwa różańcowa na ulicach Kielc

Ponad 700 osób uczestniczyło w trzech październikowych edycjach ulicznej modlitwy różańcowej. 27 października zakończono miejskie spotkania różańcowe organizowane przy świecach i lampionach przed największą w Kielcach galerią handlową – Galerią Korona.

Modlitwę prowadzili młodzi ludzie ze wspólnoty „Zarażę Cię Bogiem” i z parafii św. Wojciecha.

„Odbiór był pozytywny. Nie przyłączano się tłumnie, ale ktoś na widok figurki Matki Bożej się przeżegnał, ktoś przyklęknął. Nie spotkaliśmy się z żadnym negatywnym komentarzem” – mówi ks. Marcin Boryń, pomysłodawca akcji, wikariusz z parafii św. Wojciecha i duszpasterz akademicki.

Wcześniej młodzi ludzie modlili się na różańcu w centrum miasta: 14 października przy pomniku Henryka Sienkiewicza i 19 października – na pl. Artystów. W modlitwie uczestniczyli m.in. studenci, alumni seminarium, wspólnoty z parafii kieleckich i spontanicznie włączający się kielczanie.

W październiku – miesiącu różańcowym, duszpasterstwo akademickie „Zarażę Cię Bogiem” postanowiło wyjść poza kościelne mury na ulice Kielc. „Przede wszystkim modliliśmy się o pokój na świecie oraz w intencji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie” – wyjaśnia ks. Boryń. Podkreśla, że inicjatywa jest odpowiedzią młodych ludzi – głównie studentów zrzeszonych we wspólnotach akademickich, na wezwanie papieża Franciszka, by wyjść na ulice miast i robić „raban”.

„To, co zaproponowaliśmy jest tylko namiastką tego, co winniśmy Bogu - a tym czymś jest postawa otwartego świadectwa i mówienia gdzie się da, o Ewangelii, życiem, modlitwą. Dziś wydaje się, że nie ma problemu z mówieniem o Bogu, a jednak rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej - boimy się!” – uważa ks. Marcin Boryń.

dziar
tekst za: www.ekai.pl