Modlitwa za Kościół na Wschodzie

Tradycyjnie w II Niedzielę Adwentu w Polsce była obchodzona jako Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie. Przed kościołami odbyła się zbiórka ofiar do puszek.

Polscy księża posługujący na Syberii często są jedynymi księżmi katolickimi na przestrzeni setek kilometrów. Między innymi im oraz ich parafianom można było pomóc. W II Niedzielę Adwentu, w tym roku 10 grudnia, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzimy w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych XVIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

W Dniu Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie otaczamy modlitwą katolików na Wschodzie oraz ich duszpasterzy. W kościołach zbierane są tego dnia ofiary do puszek. Wesprą one potrzebujących w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

W ubiegłym roku Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski zrealizował 360 projektów pomocowych na kwotę 2,25 mln zł.

„Adwent jest okazją do pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Katolicy, którzy mieszkają za wschodnią granicą Polski często są w potrzebie i potrzebują naszego wsparcia” – podkreśla przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz.

„Chcemy wesprzeć osoby świeckie i duszpasterzy posługujących w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Żyjący tam katolicy przez długie lata byli pozbawieni możliwości wyrażania swojej wiary i praktyk religijnych. Adwent to czas, kiedy przygotowujemy drogę Panu, możemy robić to także poprzez pomoc naszym braciom i siostrom mieszkającym za wschodnią granicą Polski, aby również oni mogli doświadczać wspólnoty Kościoła” – mówi bp Dydycz.

Do inicjatywy pomocy Kościołowi na Wschodzie nawiązał w minioną środę papież Franciszek podczas Audiencji Generalnej. „Polecam Bogu to dzieło, znak gotowości wspierania wiernych i pasterzy w sąsiednich krajach” – powiedział Ojciec Święty.

BP KEP