Modlitwa za zmarłych biskupów

W intencji biskupów ordynariuszy i pomocniczych, kierujących diecezją kielecką od 1805 r., była sprawowana w Bazylice Kieleckiej Eucharystia we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.

Mszy św. przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W koncelebrze wziął udział m.in. bp Marian Florczyk, a homilię wygłosił ks. dr Andrzej Kaleta – wikariusz biskupi ds. duchowieństwa, wykładowca WSD. Po Mszy św. odbyła się modlitwa przy sarkofagach biskupich w krypcie katedry.

„Niedawno zmarły ks. bp Kazimierz Ryczan uczył nas, że między ziemią a czyśćcem istnieje wspólnota osobistej wymiany duchowych dóbr, ale zawsze szczególnie potrzebna będzie nasza miłość” – mówił w homilii przypominając, że „prawda o czyśćcu łączy się z prawdą o Kościele”. – Trzeba, żebyśmy pamiętali o tych, którzy nas wyprzedzili na drodze do Pana życia i śmierci – mówił, zachęcając do modlitwy za zmarłych, do „solidarności zmarłych i żywych”, za tych „którzy chcą kochać, ale nie potrafią” – czyli za „Kościół cierpiący w czyśćcu” .

Przypomniał także, że Dzień Zaduszny głęboko wszedł w naszą tradycję, kulturę, religię, jest niemal „otulony w grubą warstwę klimatów, podań, legend”. Kaznodzieja podkreślił zarazem, że „modlitwa za zmarłych wyraża nadzieję na ciąg dalszy, gdyż modląc się za zmarłych, wyrażamy nadzieję na spotkanie z nimi”.

„Bóg w tych dniach spaceruje po cmentarzach, zapalając z nami światełka nadziei” – mówił ks. Andrzej Kaleta.

Modlitwę w kryptach biskupich rokrocznie poprzedza procesja wokół kościoła po dawnym kolegiackim cmentarzu. Wokół obecnej świątyni w przeszłości istniał przed wiekami cmentarz przykościelny, gdzie do dziś spoczywają szczątki tysięcy kielczan. Dawny cmentarz upamiętnia kamienna statua Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, ufundowana w 1760 r. przez ks. Franciszka Preissa.

W krypcie pod posadzką bazyliki kieleckiej, jako pierwszy pochowany został bp Wojciech de Boża Wola Górski – pierwszy z szeregu ordynariuszy nowoutworzonej diecezji kieleckiej, zmarły w 1818 roku. Spoczywają tam także: bp Tomasz Teofil Kuliński (zm. 1907 r.), bp Augustyn Łosiński (zm. 1937 r.), bp Czesław Kaczmarek (zm. w 1963 r.) i bp Jan Jaroszewicz (zm. w 1980 r.), a także bp Maciej Majerczak, który był administratorem apostolskim diecezji w latach 1848-70. Do grona poprzedników dołączył bp Kazimierz Ryczan (1939–2017), którego ciało spoczęło w krypcie 19 września 2017 r.

dziar
tekst za: ekai.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"