Msza św. w rocznicę powstania Centrum na Bukówce

Mszą św. w kaplicy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozpoczęły się uroczystości 29-lecia jednostki. Eucharystię odprawił ks. pułkownik Jacek Karliński, dyrektor Domu Księży Emerytów.

14 września obchodzimy również Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Nawiązał do tego w swojej homilii ks. porucznik Dariusz Jarliński, kapelan 101 batalionu lekkiej piechoty, wikariusz parafii garnizonowej w Kielcach. – „Dla nas, mieszkańców województwa świętokrzyskiego, gdzie znajdują się relikwie Krzyża Świętego ten dzień jest szczególnie doniosły. Krzyż to znak, który wyraża najwyższe wartości. W dziejach naszego narodu od zawsze łączy się z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Prawda o krzyżu wpisuje się także w męstwo tych wszystkich, którzy w imię obrony największych wartości poświęcili swoje życie. Prawdę, że krzyż wpisuje się w dzieje naszej ojczyzny pokazują także najwyższe odznaczenia polskie, w których umieszczony jest znak krzyża” – tłumaczył ks. Jarliński.

– „Wielu żołnierzy przygotowujących się do misji zagranicznych właśnie w tym miejscu takie odznaczenia państwowe otrzymało. Mówię o tym także dlatego, że nad grobami wielu poległych na polach chwały rozbłyska krzyż. Niektórzy są nieznani z imienia i nazwiska, ale krzyż, któremu poświęcili całe swoje życie, dla nich był najwyższą wartością” – dodał ksiądz porucznik.

W Eucharystii wzięli udział posłowie i senatorowie, władze samorządowe oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji wojskowych. Na koniec Mszy Świętej odśpiewano uroczysty hymn „Boże, coś Polskę”.

tekst za: em.kielce.pl