Na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach stanie pomnik bł. ks. Józefa Pawłowskiego

Pomnik w formie instalacji artystycznej, przedstawiający męczennika Dachau, rektora kieleckiego seminarium – bł. ks. Józefa Pawłowskiego, stanie na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego, gdzie obecnie znajduje się nowoczesny Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. „Pomnik ks. Pawłowskiego, z odpowiednią aranżacją otoczenia, zakończy prace dziedzińca Wzgórza Zamkowego” – mówi KAI dr Marek Maciągowski, dyrektor ośrodka.

Na ostatniej sesji radni kieleccy zdecydowali o przekazaniu 200 tys. zł na budowę pomnika i prace na zagospodarowanie dziedzińca Wzgórza Zamkowego. Projekt instalacji artystycznej z pomnikiem i podświetlaną płytą, wykonał architekt warszawski – Mirosław Nizio, zarazem autor ekspozycyjnych pomieszczeń Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. „Centrum instalacji będzie stanowiła żeliwna płyta przykryta szkłem i oświetlona słupem światła. Znajdą się na niej niektóre wypowiedzi ks. Pawłowskiego i najważniejsze daty jego życia” – wyjaśnia Maciągowski.

Ks. Józef Pawłowski urodził się 9 sierpnia 1890 r. w Proszowicach. Absolwent Państwowego Progimnazjum w Pińczowie, w 1906 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W okresie 1911-1915 studiował na Katolickim Uniwersytecie w Innsbrucku, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 lipca 1913 r. Od 1916 r. wykładał archeologię biblijną, introdukcję do Pisma Świętego i egzegezę w kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym.

W latach 1918-1936 był wicerektorem, a w okresie 1936-1939 rektorem kieleckiego seminarium. Powołał Związek Misyjny Kleru. Wspierał ubogich alumnów. W kazaniach często głosił treści patriotyczne.
Tuż po wybuchu wojny, 16 listopada 1939 r. objął stanowisko proboszcza parafii katedralnej w Kielcach. Zasłynął z opieki roztaczanej nad bezdomnymi. Rozdawał im ubrania, pożywienie, pieniądze, odwiedzał ich w kieleckim więzieniu, z przemycanym Najświętszym Sakramentem.

Aby pomagać polskim żołnierzom, którzy przebywali w obozach jenieckich na terenie miasta oraz więźniom Niemieckiego Zakładu Karnego przy ul. Zamkowej, został kapelanem Polskiego Czerwonego Krzyża.

Ks. Pawłowski pomagał im duchowo i materialnie, przenosił korespondencję, ułatwiał ucieczki. W swojej ryzykownej i konspiracyjnej akcji pomocy wspierał zarówno Polaków, jak i Żydów. Ukrywał także chorych i rannych członków organizacji podziemnych. Dzięki niemu Caritas działająca przy parafii katedralnej od początku 1940 r., wydawała obiady dla ubogich.

Został aresztowany 10 lutego 1941 r., wraz z wpadką siatki Związku Walki Zbrojnej. W kwietniu 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w maju 1941 r. przewieziono go do KL Dachau, gdzie 9 stycznia 1942 r. został zamordowany. Świadectwa więźniów poświadczają jego godną, niezłomną postawę.

13 czerwca 1999 r. podczas Mszy św. w Warszawie ks. Józef Pawłowski został wraz ze 108. polskimi męczennikami wyniesiony na ołtarze przez Jana Pawła II.

dziar
tekst za: www.ekai.pl