Nasza diecezja podjęła szereg inicjatyw na Rok Wiary

Powołanie Diecezjalnego Zespołu ds.Nowej Ewangelizacji i zespołów parafialnych, naukowe sesje akademickie, seria comiesięcznych nowości wydawnictwa „Jedność” – to niektóre z inicjatyw na Rok Wiary, zaproponowanych wiernym na terenie całej diecezji kieleckiej.

Wydawnictwo „Jedność” przygotowuje serie dwunastu pozycji książkowych, które będę się ukazywały co miesiąc i przybliżały wiernym zasady i cele przeżywanego Roku Wiary.

W Wyższym Seminarium Duchownym zaplanowano w każdym semestrze sesje naukowe dotyczące spuścizny Soboru Watykańskiego II i znajomości Katechizmu Kościoła Katolickiego, natomiast duszpasterstwo akademickie przygotowuje trzy panele dyskusyjne związane z nauką i kulturą w formie proponowanego przez Benedykta XVI „dziedzińca pogan” lub „areopagu”.
„W duchu Roku Wiary będą przebiegały np. „Noc Świętych” 30 października oraz w styczniu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, a także koncerty w Koinonii św. Pawła” – zapowiada ks. Sławomir Sarek, rzecznik kieleckiej Kurii.

Duszpasterstwo Ogólne przy kieleckiej Kurii zaproponowało księżom proboszczom cykliczną comiesięczną formację w ramach parafii, a w niej: kazania katechizmowe nawiązujące do 12 artykułów wiary, niedzielne adoracje związane z prawdami wiary, spotkania formacyjno–dyskusyjne w małych grupach, nabożeństwa wynagradzające i pokutne w powiązaniu z pierwszymi piątkami miesiąca. Działania te będzie monitorował i inspirował Diecezjalny Zespół ds. Nowej Ewangelizacji, w skład którego, jak zapowiada ks. Sarek, wejdą przedstawiciele przede wszystkim Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu, Koinonii św. Pawła. Zespół, który ma powstać najpóźniej do listopada, będzie także wspierał działania parafialnych zespołów ewangelizacyjnych.

Zaplanowano również serie rekolekcji ewangelizacyjnych dla księży i katechetów, które odbędą się w Skorzeszycach.

Podczas inauguracji diecezjalnego Roku Wiary 13 października w bazylice katedralnej w Kielcach wszyscy proboszczowie z rąk bp. Kazimierza Ryczana otrzymają Biblię, a przedstawiciele wszystkich parafii – egzemplarze katechizmu - aby pełniej krzewić wiarę we wspólnotach. W tym dniu materiały związane z Rokiem Wiary otrzymają także dekanalne grupy młodzieżowe, które przybędą z kościołów stacyjnych, po całonocnych czuwaniach i modlitwach.

Dekretem z dnia 11 października bp Kazimierz Ryczan wyznaczył sanktuaria diecezjalne, których nawiedzenie, przy spełnieniu określonych warunków, skutkuje otrzymaniem odpustu zupełnego. Są to: bazylika katedralna w Kielcach, kościół bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, bazylika Grobu Bożego w Miechowie, sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie i Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie, sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy, a także Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie.

20 października pod przewodnictwem biskupów kieleckich odbędzie się diecezjalna pielgrzymka do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, z aktem zawierzenia diecezji kieleckiej św. Józefowi w Roku Wiary.

dziar
tekst za: www.ekai.pl