Niedziela Miłosierdzia Bożego - Biskup wręczył medale

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił św. Jan Paweł II. W Kielcach główne uroczystości odbyły się w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Czarnowie. Mszy św. przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Wręczone zostały także medale „Beati Misericordes”.

Bp Piotrowski w wygłoszonej homilii powoływał się na słowa św. Jana Pawła II, który nauczał, że Kościół żyje swoim prawdziwym życiem, gdy wyznaje i głosi miłosierdzie jako jeden z fundamentów codzienności wierzących. – „Duch Święty szanując naszą wolność podpowiada nam czyny miłosierdzia i dzięki Jego mocy możemy przynosić owoce miłości. Owocem Ducha jest miłość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, wierność, opanowanie. Jak pisał święty Paweł w Liście do Galatów te owoce służą dobru wspólnemu i osobistemu. Dostrzeżemy je w życiu wierzących, którzy posłuszni natchnieniom Ducha Świętego kierują się zasadą chrześcijańskiej miłości – Caritas” – mówił do zebranych bp Jan Piotrowski.

Ordynariusz kielecki przypominał, że Niedziela Miłosierdzia Bożego to także Święto Patronalne Caritas. – „To okazja, by skierować słowa uznania i wdzięczności pod adresem pracowników i wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas, Szkolnych Kół Caritas a także tym wszystkim, którzy z potrzeby serca podejmują dzieła miłosierdzia. W tych dziełach dokonuje się niejako wyścig miłości” – mówił w homilii bp Piotrowski.

Wyrazem wdzięczności dla osób, które angażują się w działalność dobroczynną jest medal „Beati Misericordes” przyznawany przez Biskupa Kieleckiego. W tym roku wyróżnienie otrzymali:
- Andrzej Kobiałka, katecheta i opiekun Szkolnego Koła Caritas w kieleckim Mechaniku,
- Siostry Nazaretanki, pomagające ubogim oraz ciężko chorym,
- Siostry Służebniczki, prowadzące w Jędrzejowie Ognisko Wychowawcze Caritas.

- „Myślę, że ta nagroda należy się moim wolontariuszom, uczniom „Mechanika”. Przez wiele lat pracy podejmowaliśmy różne działania. Gdyby nie ci młodzi ludzie, dzisiaj tej nagrody bym nie odbierał” – mówił Andrzej Kobiałka w rozmowie z mediami. Wolontariusze z kieleckiej szkoły średniej angażują się nie tylko we współpracę ze środowiskiem swojej placówki. Uczniowie pomagali także w kieleckim hospicjum na Czarnowie. Wyjeżdżali także do hospicjów w Pucku i Gdańsku.

tekst za: em.kielce.pl

>> List Pasterski KEP na Niedzielę Miłosierdzia