Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień

W Kościele katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową – święto upamiętniające wjazd Jezusa do Jerozolimy. To także Światowy Dzień Młodzieży. Uroczystej Mszy św. w kieleckiej Katedrze przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. 

Niedziela Palmowa wprowadza nas w atmosferę Wielkiego Tygodnia. – „W dniu dzisiejszym  gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód Misterium Paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i Zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w Tajemnicy Jego Krzyża dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu” – powiedział bp Piotrowski tuż przed poświęceniem palm, które wierni przynieśli na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

W rozmowie z mediami ordynariusz kielecki podkreślił, że Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień, to czas, podczas którego w sposób szczególny powinniśmy pomyśleć o tym, co dokonało się na Krzyżu. Jest to też czas duchowej odnowy. – „Pan Jezus nie oczekuje od nikogo jakichś rzeczy nadzwyczajnych, ale chce, by ta nasza codzienność zdobywała  nową jakość w serdeczności, w dziełach miłosierdzia, w pojednaniu i życzliwości. Krzyż nie jest rzeczywistością, która przeminęła. Miłosierdzie Boże nie przemija, bo jest zawsze dla człowieka. Myślę, że w swojej osobistej wrażliwości i duchowej potrzebie, każdy znajdzie w liturgii i usłyszanym Słowie Bożym podpowiedź i wybierze to, co go odnowi i da mu paschalną radość związaną ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa” – powiedział bp Piotrowski.

Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży, który ustanowił papież Jan Paweł II. Jest on obchodzony w parafiach diecezji kieleckiej. Zbierane w tym dniu ofiary do puszek przekazane zostaną na rzecz młodzieży z diecezji kieleckiej, która w styczniu 2019 r. wyjedzie na międzynarodowe obchody ŚDM do Panamy.  

Wśród takich osób jest Julia Murzynowska. – „Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy nas wspierają. Dziękujemy za każdą złotówkę, dla nas to bardzo ważne. Wyjazd do Panamy jest bardzo kosztowny, bo wynosi około 8 tys. od osoby i wielu z nas nie jest w stanie pokryć całej kwoty” – przyznała. Ofiary były zbierane po każdej Mszy św. przed kościołami w naszej diecezji.

tekst za: em.kielce.pl