"Noc Świętych" w Brzezinach

„To dla mnie i dla ciebie święci orędują w niebie…” - słowa tej i innych pieśni można było usłyszeć podczas już drugiego spotkania modlitewnego „Świętych obcowanie”, które odbyło się 31 października w parafii Brzeziny. Czuwanie wzorowane jest na coraz bardziej popularnej „Nocy Świętych”.

Czas i miejsce nie były przypadkowe. Spotkanie odbyło się w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w kościele pod takim właśnie wezwaniem. Miało ono na celu przypomnieć, że każdy z nas ma jedno główne powołanie życiowe. Jest to powołanie do świętości. Cel ten sam, a drogi do jego osiągnięcia są różne. Każdy może znaleźć swoją. Tak samo było ze świętymi i błogosławionymi, którzy przybyli do brzezińskiego kościoła, tzn.: św. Stanisław Kostka, św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej, bł. Bronisława, bł. Karolina Kózka, bł. Jan Paweł II, św. Teresa od Jezusa, bł. Franciszka Siedliska, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Rafał Kalinowski, św. Tomasz z Akwinu, bł. Maria od Jezusa Ukrzyżowanego, bł. Zela i Ludwik Martin, bł. Wincenty Kadłubek, św. Brat Albert, św. Jan Kanty, bł. Jerzy Popiełuszko oraz św. Pius X.

Mieszkańcy nieba byli wprowadzani przez dzieci i młodzież przed Najświętszy Sakrament. W tym czasie była śpiewna specjalnie przygotowana na ten dzień pieśń, w której każda zwrotka opowiadała o konkretnym świętym czy błogosławionym. Klimat nieba wprowadzała odpowiednia dekoracja kościoła. Wszyscy zebrani zostali zaproszeni do wspólnego kontemplowania tajemnicy świętości i do osobistej rozmowy ze świętymi. Oni przecież pomagają dojść do Boga i szczerze wyznać Wierzę w Ciebie! Każdy został zachęcony do odpowiedzi przed samym sobą na pytania: „Jaka jest moja wiara? Czy chcę zostać świętym?”.

Czuwanie wpisało się w obchody Roku Wiary. W jego trakcie wierni zebrani w kościele odmówili uroczyście Credo przed Jezusem Eucharystycznym otoczonym świętymi wyznawcami wiary. Nie zabrakło także odśpiewanej Litanii do Wszystkich Świętych i hymnu Te Deum. Czuwanie zakończyło się wyjątkowym błogosławieństwem wiernych Najświętszym Sakramentem oraz ucałowaniem relikwii świętych. Przy wyjściu z kościoła na każdego, kto uczestniczył w spotkaniu czekało „Coś słodkiego od świętego” - karmelowe łódeczki z żaglem, na którym była wybrana myśl świętego bądź błogosławionego.

Czuwanie „Świętych obcowanie” przygotowała i poprowadziła Schola Parafialna z Brzezin im. św. Stanisława Kostki. Nie obyło się jednak bez pomocy innych m.in. scholi z Piotrkowic czy dzieci i młodzieży ze szkoły w Brzezinach. W spotkaniu wzięli także udział karmelita z Piotkowic i cysters z Jędrzejowa.

Damian Zegadło