Nowa książka prefekta Nazaretu

Pojawił się trzeci tom esejów ks. Stefana Radziszewskiego, prefekta kieleckiego Nazaretu. Do poprzednich „kotów”: „Kot czarny. Literatura dla odważnych” oraz „Kot biały. Literatura dla samutnych”, dołączył tajemniczy „Kot zielony. Literatura dla wrozpaczych”.

Obok szkiców ks. Stefana swoje teksty publikują studenci UJK, Karolina Prażuch, Sylwia Hołub i Mirosław Kowalski, oraz maturzysta LO Świętej Jadwigi Królowej, Marek Maraszek.

„Kot zielony...” to kolaż różnorodnych szkiców. W czterech częściach pomieszczono wiele tekstów, których głównym bohaterem jest Nadzieja. Tak należy czytać dwa zaskakujące opracowania dotyczące literatury XIX wieku („Silny Samson” Elizy Orzeszkowej i „Męczeństwo Zbawiciela” Karola Balińskiego) oraz końcową impresję funeralną o poetach, którzy żegnają swoje matki.

Szalone wizje Fernanda Pessoi autor umieszcza obok ekfratycznych krajobrazów Ernesta Brylla – co również pobudza do myślenia (ściślej: do myślenia przeciwko rozpaczy). Nie inaczej jest z wierszami Eligiusza Dymowskiego i ironicznym wykładem o postmodernistycznej wizji kultury.

W sumie, wszystko w osobliwym stylu ks. Stefana. Zapewne trzeci kot, wydany staraniem Wydawnictwa „Jedność”, w wigilię Uroczystości św. Józefa, najbardziej ucieszyłby właśnie Ś.p. ks. prof. Józefa Kudasiewicza, który był patronem wydania pierwszego tomu esejów z pogranicza teologii i literatury.