Nowa Róża Żywego Różańca przy Bazylice Katedralnej

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP miało miejsce zawiązanie nowej – męskiej Róży Żywego Różańca przy Bazylice Katedralnej. Dokonało się to podczas Mszy św. o godz. 9.00 której przewodniczył ks. proboszcz Adam Kędzierski.

W homilii ks. Jacek Malewski, opiekun wspólnoty, odnosząc się do słów św. Jana Pawła II powiedział: - „Do naśladowania Niepokalanej bardzo często wzywał w swoim nauczaniu św. Jan Paweł II. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 8 grudnia 2002 r. powiedział: Jednocześnie jesteśmy zachęcani, aby ją naśladować: Maryja spodobała się Bogu, bo była uległa i pokorna. (...) Prośmy teraz Dziewicę Niepokalaną, aby pomagała wszystkim chrześcijanom być autentycznymi uczniami Chrystusa – niech coraz bardziej czysta będzie ich wiara, coraz mocniejsza nadzieja i coraz bardziej wielkoduszne miłosierdzie”.

- „Dziś ten apel Ojca świętego do naśladowania Maryi po raz kolejny w swoim życiu chce podjąć grono 20 mężczyzn którzy od dnia dzisiejszego pragną razem z Maryją  i przez Maryję rozważać wielkie dzieła Boże modląc się modlitwą różańcową.  Na wzór Matki Najświętszej chcą przeciwstawiać się każdemu grzechowi” – dodał ks. Malewski.

Po Wyznaniu Wiary delator Stanisław Korus przyjął dar specjalnego błogosławieństwa. Właściwy obrzęd przyjęcia nowych członków odbył się po Komunii Świętej. Nowa wspólnota za swojego patrona przyjęła bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Jego wizerunek znajduje się w Bazylice Katedralnej. Ponadto został on upamiętniony w Kielcach pomnikiem koło Katedry odsłoniętym 20 października 1999 r. w 15 rocznicę męczeńskiej śmierci.

Po uroczystej liturgii wręczono legitymacje i różańce. Przedłużeniem radości była wspólna agapa – poczęstunek i możliwość integracji wszystkich członków Róż Żywego Różańca .
Obecnie przy parafii katedralnej w Kielcach działają trzy żeńskie Róże Żywego Różańca i jedna męska.

Arcybractwo Różańcowe założone w początkach XVII w. przyczyniło się do rozwoju kultu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Maryja czczona w tej katedrze jest również jako Matka Boża Różańcowa. Dzięki tej modlitwie Arcybractwo nadawało charakter tego miejsca. Jest ono uświęcone modlitwą Róż różańcowych wielu braci i sióstr, zanoszących codziennie do Maryi tę umiłowaną modlitwę.

Ks. Jacek Malewski
OPIEKUN RÓŻ ŻYWEGO RÓŻAŃCA