O. Chmura po wyborze papieża: franciszkański duch jest ogromnie potrzebny w Kościele

„To wielka radość i cud, że franciszkański duch, ogromnie potrzebny w Kościele, uobecni się na nowo i z nową energią w osobie papieża Franciszka” – mówi KAI franciszkanin, o. Paweł Chmura, gwardian klasztoru franciszkanów w Chęcinach k. Kielc. 13 marca kardynałowie wybrali kard. Jorge Mario Bergoglio na następcę św. Piotra. Przyjął on imię Franciszek.

Przyznaje, że wybór kardynała z Argentyny, tak zdumiewający w pierwszej chwili, jest dla franciszkanów „ogromną radością i potwierdzeniem działalności Ducha Świętego”.

„Od razu przypomniały mi się słowa Jezusa do św. Franciszka: 'Idź, odbuduj mój Kościół'. Patrząc na wczorajsze wydarzenia w duchu i w kluczu franciszkańskim, dostrzeżemy, że polecenie dane św. Franciszkowi przez Jezusa, dotyczyło m.in. odnowy życia świeckich, ale i kapłanów. Słowa Pana były przypomnieniem, że każda czynność liturgiczna ma być uświęcona i że ubóstwo jest miłe Bogu. Nowy papież, z tego co zasłyszałem, jest nazywany w Argentynie 'ubogim biskupem', 'ubogim kardynałem'. Poza tym ma już ogromne doświadczenie w pracy w Kurii rzymskiej. Myślę, że czekają nas niezwykłe i dobre czasy” – uważa ojciec Paweł Chmura.

Podkreśla też bezkompromisową postawę papieża Franciszka w zakresie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do śmierci, jego sprzeciw wobec aborcji i adopcji dzieci przez pary homoseksualne, obronę godności osoby ludzkiej. Bardzo ważne, zdaniem o. Chmury, będzie wniesienie pierwiastka zakonnego w posługę Następcy św. Piotra”.

„Papież Franciszek do dla nas ogromna radość, a myślę, że i zdecydowanie pochylenie się nad pogardzanymi, opuszczonymi i potrzebującymi” – mówi o. Chmura.

W diecezji kieleckiej franciszkanie konwentualni mają swój klasztor w Chęcinach, gdzie prowadzą terapeutycznych ośrodek dla osób uzależnionych pn. San Damiano, z którego korzystają ludzie z całej Polski. Prowadzą także duszpasterstwo przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, fundowanym przez Kazimierza Wielkiego, mają szeroką ofertę pomocową dla dzieci i młodzieży oraz kulturalną. Wspólnotę tworzy obecnie 7 zakonników.

dziar
tekst za: www.ekai.pl